Acil servise başvuran ileus hastalarında serum ozmolaritesi ile 28 günlük mortalite arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum osmolality and 28-day mortality of emergency department admitted ileus patients
- Tez No: 678862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DİKME
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: İleus, bağırsak lümeninin içten veya dıştan kısmi ya da tam olarak engele uğraması veya elektrolit bozuklukları, postoperatif ya da opioid kullanımı gibi nedenlerle; bağırsak içeriğinin ilerlememesi, kısmi ya da tam tıkanıklık durumudur. İleus hastane başvurularında morbidite ve mortalitenin önemli bir nedenidir. İleusta hastalık gidişatı dehidratasyonla ilişkilidir. Dehidratasyonun laboratuvar göstergelerinden biri ozmolaritedir. Ozmolaritenin sistemik bazı hastalıklarda mortaliteyi öngördüğü gösterilmiştir. Çalışmamızda ozmolarite ile ileusta 28 günlük mortalite arasındaki ilişki incelendi. Gereçler ve yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 01.01.2018-30.11.2020 tarihleri arasında başvuran ve ileus tanısı alan, dışlama kriterleri bulunmayan hastalar retrospektif olarak hastane kayıtları üzerinden incelendi.“K56 Paralitik ileus ve bağırsak obstrüksiyon, hernisiz”numaralı ICD-10 tanı kodu ve eklerine ait hastalar taranarak klinik ve radyolojik olarak intestinal obstrüksiyon tanısı netleşmiş olan hastalar dahil edilerek bu hastaların ozmolarite ile 28 günlük mortaliteleri arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Ileus is a partial or complete obstruction of the intestinal lumen either from the inside or the outside of lumen, or due to having an electrolyte disorders, or postoperative brids or opioid use. Ileus is an important cause of morbidity and mortality in hospital admissions. The disease course in ileus is related to dehydration. One of the laboratory indicators of dehydration is known as osmolarity. It has been shown that osmolarity predicts mortality in some systemic diseases. In our study, the relationship between osmolarity and 28-day mortality in ileus was examined. Materials and methods: Patients who presented to the Istanbul Training and Research Hospital Emergency Medicine Department between 01.01.2018 and 30.11.2020 who were diagnosed with ileus and did not have exclusion criteria were analyzed retrospectively through to hospital records. The relationship between osmolarity and 28-day mortality of these patients was evaluated by analyzing the patient records with the ICD-10 diagnosis code with the number“K56 Paralytic ileus and intestinal obstruction, without hernia”and its appendices, and the patients with clinical and radiological diagnosis of intestinal obstruction were also included.