Nano akışkanların ısıl iletkenliklerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of thermal conductivity of nanofluids
- Tez No: 678875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHTÜ ONUR PEHLİVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, dört farklı nanopartikül ve iki farklı baz akışkan seçilerek nanoakışkanlar hazırlanmış ve hazırlanan nanoakışkanların ısıl iletkenlikleri değerleri deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmada nanopartikül olarak CuO, ZrO2, BN ve Mo ve baz akışkan olarakta deiyonize su ve motor yağı seçilmiş ve kullanılmıştır. Nanopartiküllerin homojen dağılımını sağlayabilmek için ultrasonik banyo, seyreltici ve katalizörlerden faydalanılmıştır. Nanopartiküller %1-5 arasında değişen beş farklı oranda kullanılarak deiyonize su ve motor yağı ile 40 farklı nanoakışkan hazrlanmış ve ısıl iletkenlik değerleri deneysel olarak ölçülmüştür. Çalışma sonucunda; hazırlanan nanoakışkanların ısıl iletkenlik değerlerinin, baz akışkana ilave edilen CuO, ZrO2, BN ve Mo nanopartiküllerin takviye oranıyla paralel olarak arttığı fakat bunun partikül boyutuna ve topaklanma süresine bağlı olarak da değişebildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca deiyonize su ve motor yağı baz akışkanlarına ilave edilen nanopartiküllerin hazırlanan nanoakışkanın ısıl iletkenliklerini ve dolayısıyla ısı transferini olumlu yönde etkilediği ve nanoakışkanların günlük hayata uygulanabilirliği zor görünse de üzerinde yapılacak uzun çalışmalar ile birlikte kullanılabilirliklerinin mümkün olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, nanofluids were prepared by using four different nanoparticles and two different base fluids and thermal conductivity values of prepared nanofluids were investigated experimentally. In the study, CuO, ZrO2, BN and Mo as nanoparticles and dionized water and engine oil as base fluids were used. Ultrasonic baths, diluents and catalysts were used to ensure homogeneous distribution of nanoparticles. 40 different nanofluids were prepared using dionized water, motor oil and CuO, ZrO2, BN ve Mo nanoparticles and thermal conductivity values of prepared nanofluids specimens were measured by experimantal methods. In the results of working; It has been observed that the thermal conductivity values of the prepared nanofluids specimens increase in parallel with the reinforcement ratio of the CuO, ZrO2, BN and Mo nanoparticles added to the base fluid, however, it has also been observed that this may vary depending on the size of the nanoparticles and the time of agglomeration. In addition, nanoparticles added to the dionized water and motor oil base fluids have a positive effect on the thermal conductivity and heat transfer of the prepared nanofluids, and although it may be difficult to apply nanoacuides to daily life, it is possible to use them after additional long studies.