Experimental investigation on nanofluids with and without the effects of external magnetic field
Nanoakışkanların dış manyetik alan etkisinde ve haricinde deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 387652
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, genel olarak manyetit Fe3O4 heptan/su/hegzan ve etanolda silisyum dioksit (silica) nanoakışkanlar üzerindeki deneysel çalışmalarla ilgilidir. Nanoparçaçık ve nanoakışkanların karakterizasyon ölçümleri TEM, SEM, DLS, X-Ray Diffraction ve VSM analiz yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Farklı sıcaklık ve nano parçacık konsantrasyonlarındaki nanoakışkanların ısı transferi davranışını doğrudan etkileyen yoğunluk, viskozite ve ısıl iletkenlik büyüklüklerini içeren termofiziksel özellikleri araştırılmıştır. Yoğunluk, viskozite ve ısıl iletkenlik için literatürden seçilen bazı kuramsal modeller ile deneysel veriler karşılaştırılmıştır. Ayrıca, dış manyetik alan etkisi altındaki manyetik nanoakışkanlar için teorik model türetilmiştir. Ayrıca, dış manyetik alan etkisi altındaki manyetit heptan, manyetit su ve manyetit hegzan tip manyetik nanoakışkanların ısıl iletkenlikleri araştırılmış, kuramsal olarak türetilen sonuç ile karşılaştırılmıştır. Manyetik etki kullanımı için 0-1.7 Tesla üretebilen elektromıknatıs tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu çalışma, manyetik ve manyetik olmayan nanoakışkanların yoğunluk, viskozite ve termal iletkenliklerinin parçacık konsantrasyon artışı ile arttığını ve sıcaklık ile azaldığını göstermektedir. Ayrıca, DC (160 A köprü diyot doğrultmalı) dış manyetik etki altındaki manyetit heptan/su nanoakışkanın ısıl iletkenliğinin zenginleştiği ve tam dalga DC (160 A köprü diyot ve 4500 uF kondansatör doğrultmalı) dış manyetik etki altındaki manyetit hegzan nanoakışkanın ısıl iletkenliğinin azaldığı bulunmuş ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly concerned with experimental studies on the magnetic and nonmagnetic nanofluids using Fe3O4 magnetite heptane/water/hexane and silicon dioxide (silica) dispersed in ethanol. TEM, SEM, DLS, X-Ray Diffraction and VSM analyses methods were used to investigate the characterization of nanoparticles and nanofluids. The thermophysical properties of the nanofluids at different temperatures and nanoparticle concentrations including density, viscosity and thermal conductivity directly affecting the heat transfer behaviors were investigated. Some theoretical models for density, viscosity and thermal conductivity taken from the literature were used to compare with the experimental results. In addition, a theoretical model was derived for the thermal conductivity of the magnetic nanofluids under the effect of external magnetic field. External magnetic field effects on thermal conductivity of magnetic nanofluids have been investigated for magnetite heptane/water, magnetite hexane and the results were compared with the theoretical derivation. In order to use the magnetic effect, a homemade electromagnet producing 0-1.7 Tesla was designed and manufactured. The results show that the density, viscosity and thermal conductivity of magnetic and nonmagnetic nanofluids increase with increasing particle weight concentration and decrease with increasing temperature. In addition, thermal conductivity enhancement for magnetic heptane/water under the full wave bridged DC voltage (full wave bridged by bridge diode of 160 A) external magnetic field and thermal conductivity reduction of the magnetite hexane under the full wave rectified DC voltage (full wave rectified by bridge diode of 160 A and capacitors of 4500 uF) external magnetic field were found and presented.