Yıldıray Çınar tarafından icra edilen halk türküleri ve bu türkülerin güncellenen müzik eğitimi ders programlarında kullanılabilirliği üzerine inceleme
An analysis on folk songs performed by Yıldıray Çınar and their usability in updated music education lesson programs
- Tez No: 678906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, Samsun'un mahalli sanatçılarından olan Yıldıray ÇINAR'ın, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nda seslendirdiği eserlerinin yanı sıra hiç duyulmamış eserleri incelenmiş ve kendine özgü icra üslubu anlaşılmaya çalışılmıştır. İncelemeler sonucunda analiz edilen eserlerin müzik eğitiminde kullanılabilir olanları tesbit edilerek, değerlendirilmesinin yapılması amaçlanmıştır. Bu araştırma Yıldıray ÇINAR'ın icra ettiği veya derleyip yayımlamadığı eserler ile sınırlıdır. Araştırma bütünüyle nitel bir araştırmadır. Araştırmamızın evrenini Türkiye Radyo Televizyon repertuarına kayıtlı olan ve olmayan, Yıldıray ÇINAR'a ait ezgiler oluşturmaktadır. Örneklemini ise konumuza uygunluğu tespit edilerek seçilen ezgiler oluşturmaktadır. Araştırmamızın verilerini, Yıldıray ÇINAR tarafından derlenip, kendi sesiyle kayıt altına alınmış bulunan, araştırmalarımız sonucunda ulaştığımız ezgiler oluşturmaktadır. Her ezgi kendi içerisinde incelenip, müzik eğitiminde kullanılabilirliği üzerine analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ders içeriklerini destekleyici olarak kullanımı uygun olduğu ve uygun olmadığı düşünülen eserler belirlenmiş ve gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the local artist Yıldıray Çınar, which is one of Samsun, Turkey examined the unheard voice that works as well as works of the Radio and Television Agency has tried to understand and distinctive performance styles. As a result of the examinations, it is aimed to determine the ones that can be used in music education and evaluate them. This research is limited to the works performed or not published by Yıldıray ÇINAR. Research is purely qualitative research.Turkey Radio and Television that is registered with the repertoire of our research universe and not, Yıldıray ÇINAR melodies of the plane. Your sample determines the suitability of the selected melodies. The data of our research consists of the melodies compiled by Yıldıray ÇINAR and recorded with his own voice and reached as a result of our research. Each melody has been analyzed within itself and analyzed for its usability in music education. As a result of the research, the works that are deemed appropriate and inappropriate to use as supportive of course contents were determined and shown.