Nano silikon dioksit uygulamasının in vitro koşullarda kuraklık stresine maruz bırakılan çilek bitkilerinin toleransı üzerine olan etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of nano silicone dioxside application on the tolerance of strawberry plants exposed to drought stress in vitro contitions
- Tez No: 678914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İklim değişikliği ve küresel ısınmanın artan etkisi tarımsal verimliliği yüksek oranda etkilemekte ve özellikle kuraklığa karşı dayanıklılığı arttırabilecek tarımsal üretim uygulamaları önem kazanmaktadır. Bu çalışmada nano silikon dioksit uygulamasının (Na SiO2) in vitro koşullarda kuraklık stresine maruz bırakılan çilek bitkilerinin toleransı üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Denemede 3 farklı Polietilen Glikol (PEG) 6000 konsantrasyonun (%0, 4, 8) ve iki farklı Na SiO2 konsantrasyonun (0, 50, 100 mg L-1) Albion çilek çeşidi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Meristem kültürüne alınarak gelişmesi sağlanan bitkiler 4 hafta sonunda farklı konsantrasyonlarda PEG (%0, 4, 8) ve Na SiO2 (0, 50, 100 mg L-1) içeren ortamlara transfer edilmiştir. Uygulamaya tabi tutulan bitkilerin, vejetatif gelişmelerinin değerlendirmesi amacıyla 4-5 haftalık gelişim süresinin sonunda sürgün, kök ağırlığı, sürgün uzunluğu, kök uzunluğu, gövde çapı, yaprak sayısı, yaprak eni ve yaprak boyu ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ayrıca uygulamaların kuraklık toleransı üzerine olan etkilerini değerlendirmek amacıyla SOD (süperoksit dismutaz) ve CAT (katalaz ) enzim aktivitelerinin ve yaprak oransal su içeriği tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing effect of climate change and global warming has a high impact on agricultural productivity and agricultural production practices that can increase resistance to drought gain importance. In this study, the effects of nano silicon dioxide application on the tolerance of strawberry plants exposed to drought stress in vitro conditions were investigated. In the experiment, the effects of 3 different PEG 6000 concentrations (0, 4, 8%) and two different nano silicon dioxide (SiO 2 ) concentrations (0, 50, 100 mg L -1 ) on Albion strawberry cultivars were investigated. Plants, which were developed by taking into meristem culture, were transferred to media containing different concentrations of PEG (0, 4, 8%) and Na SiO 2 (0, 50, 100 mg L -1 ) at the end of 4 weeks. Shoot, root weight, shoot length, root length, stem diameter, leaf number, leaf idth and leaf length were measured at the end of 4-5 weeks of growth period in order to evaluate the vegetative development of the treated plants. In the study, SOD and CAT enzyme activities and leaf proportional water content were determined in order to evaluate the effects of the applications on drought tolerance.