Cari denge ve ekonomik büyüme ilişkisi: MINT ülkeleri örneği (1981-2019)
Current account balance economic growth relationship: MINT countries sample (1981-2019)
  1. Tez No: 678915
  2. Yazar: HÜSEYİN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küreselleşmeyle ülkelerde ticaret dışa açık hale gelmiştir. Ticaretin dışa açıklığı cari işlemler dengesinde birtakım sorunlara yol açmıştır. Ülke ekonomilerinin büyümesi neticesinde cari dengelerinin açıklar vermesi tehlikeli olarak görülmüştür. Dış ticaretle birlikte cari denge ve ekonomik büyüme arasındaki bu ilişki birçok araştırmaya konu olmuştur. Buna dayalı olarak çalışmanın birinci bölümünde ödemeler dengesi ve ekonomik büyüme konularından söz edilmiş ve ödemeler dengesi içerisinde yer alan cari işlemler dengesi, cari açık ve dış ticaret kavramları açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde cari denge ve ekonomik büyüme ilişkisi teorik olarak ele alınmış, MINT kavramının tarihsel gelişimi ve ülkelerin ekonomileri ele alınmıştır. Çalışma örneklemi olarak MINT ülkeleri ele alınmıştır. Bu çalışma MINT ülkeleri için cari denge ve ekonomik büyüme ilişkisini incelemektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise cari denge ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi ortaya koyan literatür özetlenmiştir. Ayrıca MINT ülkelerinin 1981-2019 yılları arasındaki cari denge ve ekonomik büyüme verileri kullanılarak iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Panel veri analizi ile yapılan araştırma neticesinde elde edilen bulgulara göre; cari denge ve ekonomik büyüme arasında tek yönlü bir nedensellik ilişkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization trade in countries has become open. The openness of trade has caused some problems in the current account balance. As a result of the growth of the country's economies, it was seen as dangerous that the current account balances would give deficits. This relationship between foreign trade and current account balance and economic growth has been the subject of many studies. Based on this, in the first part of the study, the balance of payments and economic growth issues are mentioned and the concepts of current account balance, current account deficit and foreign trade, which are included in the balance of payments, are explained. In the second part of the study, the relationship between current account balance and economic growth is discussed theoretically, the historical development of the concept of MINT and the economies of countries are discussed. MINT countries were taken as the study sample. This study examines the relationship between current account balance and economic growth for MINT countries. In the third part of the study, the literature revealing the relationship between current account balance and economic growth is summarized. In addition, it is aimed to reveal the relationship between the two variables by using the current account balance and economic growth data of MINT countries between 1981-2019. According to the findings obtained as a result of the research conducted with panel data analysis; A unidirectional causality relationship was found between current account balance and economic growth.