Vasküler kladikasyosu olan ve olmayan lumbal spinal stenoz hastalarında denge, düşme ve özürlülüğün karşılaştırılması
Comparison of balance, fall, and disability in lumbar spinal stenosis patients with and wi̇thout vascular claudication
  1. Tez No: 678997
  2. Yazar: MUSA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, intermitant vasküler kladikasyonun (İVK) eşlik ettiği LSS hastalarının ağrı, denge, özürlülük, düşme korkusu ve kinezyofobi sonuçlarını karşılaştırmaktır. Çalışmamıza manyetik rezonans görüntüleme sonuçlarına göre LSS tanısı almış 72 hasta dahil edildi. Alt ekstremite venöz ve arteriyel Doppler ultrason görüntüleme sonucu vasküler lezyon tespit edilen ve klinik olarak İVK semptomu gösteren 35 hasta İVK'ya sahip LSS grubuna dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri ve düşme hikayesi kaydedildi. Bireylerin aktivite ve istirahat ağrı şiddeti Numerik Ağrı Skalası (NAS) ile, statik denge tek ayak üstünde durma denge testi ve dinamik denge Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT) ile değerlendirildi. Özürlülük düzeyi Oswestry Özürlülük İndeksi (OÖİ), düşme korkusu Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (UDEÖ) ve hareket etme korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan İVK'ya sahip LSS'li hastaların yaş ortalaması 60,97 ± 7,99 yıl, LSS'li hastaların 56,49 ± 8,42 yıl idi. İVK'ya sahip LSS'li grupta yaş, kadın cinsiyet ve düşme hikayesi yüksek bulundu (p˂,05). Ayrıca İVK'ya sahip LSS'li hastaların tek ayak üstünde durma süresi daha kısa, ZKYT süresi, aktivite ve istirahat sırasındaki NAS puanı, OÖİ, UDEÖ ve TKÖ puanları LSS'li hastalara göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p˂,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the results of pain, balance, disability, fear of falling, and kinesiophobia in LSS patients accompanied by intermittent vascular claudication (IVC). Seventy-two patients diagnosed with LSS according to magnetic resonance imaging results were included in our study. Thirty-five patients with vascular lesions detected as a result of lower extremity venous and arterial Doppler ultrasound imaging and clinically showing IVC symptoms were included in the LSS group with IVC. Demographic information and fall history of the participants were recorded. The activity and resting pain intensity of the individuals were measured by Numeric Rating Scale (NRS), static balance by single leg stance balance test and dynamic balance by Time up and go test (TUG). Disability level was assessed by Oswestry Disability Index (ODI), fear of falling by The Falls Efficacy Scale International (FES-I) and fear of movement by Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK). The mean age of the patients with LSS with IVC who participated in the study was 60.97 ± 7.99 years and the patients with LSS were 56.49 ± 8.42 years. Age, female gender and the history of falling were found to be higher in the group with LSS with IVC (p˂0.05). In addition, LSS patients with IVC had shorter standing time on one leg, while TUG duration, NRS score during activity and resting, ODI, FES-I and TSK scores were found to be significantly higher than patients with LSS (p˂0.05).