Yeni nesil düşük kod platformları ve bir uygulama örneği
New generation low code platforms and an application example
- Tez No: 679015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞAHİNASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojiye olan bağımlılık ve dijital dönüşüm ihtiyacı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Endüstri 4.0'a geçiş çalışmaları, mobil yaşam, günün diğer koşul ve ihtiyaçlarından kaynaklı mümkün olan her şeyin dijitalleştirilmesine yönelik çalışmalar büyük bir ivme kazanmaktadır. Bu dijitalleşme çalışmalarında değişen teknolojilerle uyumlu pek çok yeni nesil uygulamalara da talep duyulmaktadır. Mevcut uygulamaların güncellenmesi ya da yeni uygulamalar şeklinde beliren bu taleplere daha hızlı ve esnek çözümler üretme ihtiyacı da vardır. Günümüzde artan yazlım ihtiyaçlarına yönelik bu tür taleplerin klasik yazılım geliştirme yöntemleriyle karşılanması oldukça güçtür. Aynı zamanda bilgi teknolojilerinin her alanında yaşanan değişimlerden yazılım geliştirme platform ve yöntemlerinin de etkilenmemesi mümkün gözükmemektedir. Artan yazılım ihtiyaçlarına zamanında esnek ve dinamik çözümler sunulamamasının bir sonucu olarak birtakım problemlere dönüşmesi de mümkündür. Aynı zamanda karmaşık program kodlarının yazılması, güncellenmesi, bu alanda yetişmiş insan kaynağının temini ve artan maliyetler gibi çözülmesi gereken pek çok problemi de barındırmaktadır. Bu problemlerin çözümünde düşük kodlu yazılım geliştirme platformlarının bir çözüm olacağı iddia edilmektedir. Bu düşük kodlu platformlar derin programlama bilgisi gerektirmeyen, görsel arabirimler aracılığıyla sürükle-bırak nesneleri gibi birtakım avantajlarıyla ihtiyaç duyulan yazılımların daha esnek ve kısa sürede daha az maliyetle üretmesini hedeflemektedir. Bu çalışmada, artan yazılım geliştirme taleplerine zamanında istenilen esneklikte çözümler üretmeye yardımcı olduğu iddia edilen yeni nesil düşük kodlu uygulamalarının incelenmesi, bu uygulamalardan birisi olan yerli SetXRM uygulama platformu üzerinde otomotiv sektörüne yönelik bir uygulama örneği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dependence on technology and the need for digital transformation are increasing day by day. With the efforts to digitize everything possible arising from the transition to Industry 4.0, a mobile life, other conditions and needs of the day are gaining great momentum. In these digitization efforts many new generation applications which are compatible with changing technologies, are also demanded. There is also a need to produce faster and more flexible solutions to these demands that appear in the form of updating existing applications or new applications. It is very difficult to meet such demands for today's increasing software needs with classical software development methods. At the same time, it does not seem possible for software development platforms and methods not to be affected by the changes in all areas of information technologies. As a result of not being able to provide timely, flexible and dynamic solutions to increasing software needs it is also possible that they could turn into some problems. At the same time, it contains many problems that need to be solved such as writing and updating complex program codes, providing qualified human resources in this field and increasing costs. It is claimed that low-code software development platforms will be a solution to these problems. These low-code platforms aim to produce the required software more flexibly and with less cost in a short period of time with some advantages such as drag-and-drop objects through visual interfaces that do not require deep programming knowledge. In this study, an application example for the automotive industry has been developed on the domestic SetXRM application platform, which is one of these applications, to examine the new generation of low-code applications that are claimed to help produce solutions with the desired flexibility in time for increasing software development demands.