Bilgi sistemi ve bilişim teknolojileri kullanımının lojistik performans üzerindeki etkisi: Bir enerji firması örneği
The effect of using information system and information technologies on logistics performance: An energy firm example
- Tez No: 679064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SELİM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İşletmeler için bilginin varlığı ve kaynağının önemi büyüktür. Bilgi, sürekli rekabet ortamında işletmelere fırsatlara rakiplerinden önce ulaşma imkânı veren, firmaları tehdit edecek unsurları önceden göz önüne serebilen en etkili unsurdur. Müşteri memnuniyetini gözeterek sürdürülebilir bir işletme yapısı oluşturmayı hedefleyen işletmelerin temel yapı taşını oluşturur. İşletmeler için böylesine önemli olan bilginin kullanımını sağlayan bilişim teknolojileri ve bilgi sistemleri ise dinamik rekabet ortamında işletmeler için müşteri memnuniyeti ve sürdürülebilirlik açısından zorunlu hale gelmeye başlamıştır. Üretilen ürün veya hizmet için talepleri karşılamak; müşterinin değişken ve belirsiz yapısıyla birlikte küresel rekabet ortamında daha da zor ve önemli bir hale gelmiştir. Bu nedenle bilişim teknolojileri ve bilgi sistemleri kullanımı işletme içi bilgi akışı, iletişim, karar destek süreçleri gibi alanlarda işletmeler için önemli hale gelmiştir. Bu araştırmada; K.Maraş ilinde enerji sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede bilişim teknolojileri kullanım düzeyi incelenmiş, bilgi sistemlerinin işletmenin genel performansı ve lojistik performansa etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The existence and source of information is very important for businesses. Information is the most effective element that gives businesses the opportunity to reach opportunities before their competitors, and which can threaten companies beforehand. It constitutes the basic building block of the enterprises aiming to create a sustainable business structure by considering customer satisfaction. Information technologies and information systems, which enable the use of such important information for businesses, have become mandatory for businesses in terms of customer satisfaction and sustainability in a dynamic competitive environment. To meet demands for the product or service produced; With the variable and uncertain structure of the customer, it has become more difficult and important in the global competition environment. For this reason, the use of information technologies and information systems has become important for businesses in areas such as information flow, communication and decision support processes. In this study; In an enterprise operating in the energy sector in K.Maraş, information technology usage level was examined and the effects of information systems on the general performance and logistics performance of the enterprise were tried to be determined.