Non-hematolojik maligniteli hastalarda nötrofil/lenfosit oranının febril nötropeni sıklığı ve mortalite oranları ile ilişkisi
The relationship of neutrophil/lymphocyte ratio with the frequency of febrile neutropenia and mortality rate in patients with non-hematological malignancies
  1. Tez No: 679089
  2. Yazar: MEHMET ÜNALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA GÜLDAL ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Vücudun savunmasında önemli bir yeri olan nötrofillerin sayısı, kemoterapi alan hastalarda düşebilir. Yetişkinlerde, normal nötrofillerin alt limiti mikrolitre kan başına 1500 nötrofil olup bunun altındaki sayılar nötropeni olarak kabul edilir. Febril nötropeni ciddi nötropeni esnasında ateşin ortaya çıkmasıdır. Bu çalışmada non-hematolojik maligniteli hastalarda nötrofil/lenfosit oranının (NLR) febril nötropeni sıklığı ve mortalite oranları ile ilişkisi araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel tipteki çalışmamıza İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniğinde takip edilen non hematolojik maligniteli 199 hasta seçilmiştir. Hastalara uygulanan olgu rapor formundan yaş, cinsiyet, BMI, Nötrofil/Lenfosit, Bazal Lökosit, CRP, Hemoglobin, Trombosit, Albümin, Kanser türü, evresi, Febril Nötropeni, Kültür üreme ve Prognoz bilgileri alınmıştır. NLR ile bu değişkenler arasındaki ilişkiler ve NLR'nin febril nötropeniyi öngörmede kullanılabilecek iki farklı değeri için sensitivite ve spesifisite oranları hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 109 erkek ve 90 kadın olmak üzere toplam 199 hasta alınmıştır. Hastaların yaş ortalaması 60,16±10,23 yıldır. BMI ortalaması 24,29±3,76'dır. Erkeklerde NLR kadınlara göre daha yüksekti. Meme kanseri olanlarda diğer kanser türlerine göre; kolon kanseri olanlarda mide ve pankreas kanseri olanlara göre daha düşüktü. Kanser evresi yüksek olanlarda, düşük olanlara göre oran daha yüksekti. Febril Nötropeni olanlarda NLR, Febril Nötropeni olmayanlara göre, eksitus olan hastalarda sağ kalanlara göre daha yüksek bulundu. NLR ile yaş ve Bazal CRP arasında aynı yönlü korelasyon; BMI, Bazal Hemoglobin ve Bazal Albümin arasında ters yönlü korelasyon mevcuttu. Febril nötropeniyi öngörme açısından NLR >2.60 cut-off değeri için sensitivite %81.58, spesifite %40.99, PPD %24.60 ve NPD %90.41 olarak saptandı. NLR >4.50 cut-off değeri için ise sensitivite %39.47, spesifite %81.99, PPD %34.09 ve NPD %85.16 olarak tespit edildi. Cut-off değeri yükseldikçe spesifite ve PPD artarken sensitivite ve NPD ise azalmaktadır. Sonuç: NLR değeri, kanser evresi, mortalite ile ilişkisi ve febril nötropeninin değerlendirilmesindeki yeri göz önüne alındığında, hasta takibinde kullanılabilecek yararlı, ucuz ve kolay bir parametre olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The number of neutrophils, which have an important role in the body's defense, may fall due to the use of chemotherapy. In adults, the lower limit of neutrophils is 1500 per microliter of blood, the lower amounts are considered neutropenia. Febrile neutropenia is the occurrence of fever accompanied to severe neutropenia. We investigated the relationship between neutrophil/ lymphocyte ratio (NLR) and febrile neutropenia frequency and mortality rates. Material and Method: 199 patients with non-hematological malignancies who were followed up at the Medical Oncology Outpatient Clinic of Istanbul Training and Research Hospital recruited for our cross-sectional study. Case report forms included age, gender, BMI, Neutrophil / Lymphocyte, Leukocyte, Basal CRP, Basal Hemoglobin, Basal Platelet, Basal Albumin, Cancer type, Cancer stage, Febrile Neutropenia, Microbiological Culture and Prognosis Information. Relationship of these informations and NLR were investigated. The predictive value of two different cut-off levels of NLR for febril neutropenia and the specifity and sensitivity of these levels were calculated. Results: A total of 199 patients, 109 males and 90 males, were included in the study. The average age of the patients was 60.16 ± 10.23 years. BMI average was 24,29 ± 3,76. Neutrophil / Lymphocyte ratio was higher in males than females. NLR was lower in breast cancer patients compared to other types of cancer. In addition, the NLR was lower in patients with colon cancer than those with gastric and pancreatic cancer. NLR of those with advanced cancer stage was also higher than earlier stages. In addition, the NLR was higher in those with Febrile Neutropenia than those without Febrile Neutropenia; as it was higher in patients who died than in those who survived. There was a positive correlation between NLR and age and Basal CRP; and an inverse correlation with BMI, Basal Hemoglobin and Albumin. The discrimination capacity for NLR cut-off value >2.60 to predict febril neutropenia, sensitivity was %81.58, specifity %40.99, PPD %24.60 ve NPD %90.41. For NLR cut-off value >4.50 we found sensitivity %39.47, specifity %81.99, PPD %34.09 ve NPD %85.16. As the cut-off value increases, specificity and PPD increase, while sensitivity and NPD decrease. Conclusion: Given the association of NLR with cancer stage, mortality and the role to predict febril neutropenia, it may serve a usefull, easy and cheap parameter in follow up cancer patients.