Çocuk yoğun bakım ünitesinde intravenöz immünglobulin kullanımı ve endikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of intravenous immunoglobulin use and indications in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 679090
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AĞIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: İntravenöz immünglobulin (İVİG) tedavisi ilk olarak 1960'lı yıllardan bu yana primer ve sekonder immün yetmezlik vakalarında kullanılmakta olup, son yıllarda birçok otoimmün, inflamatuar ve bazı infeksiyöz hastalıkların tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. İntravenöz immünglobulin, immün yetersizliklerde eksik olan immünoglobulini yerine koyarak, inflamatuar ve otoimmün hastalıklarda ise immünmodülatuar mekanizmalarla etki etmektedir. Amaç: 2014-2019 yılları arasında hastanemiz çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan kritik hasta çocuklarda İVİG tedavisi alma endikasyonu oluşturan klinik durum ve hastalıkların değerlendirilmesidir. Metod: Çalışmada Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde İVİG tedavisi alan 94 olgunun hastane kayıtları incelendi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, İVİG alma endikasyonları, altta yatan kronik hastalıkları, aldığı İVİG preparat içerikleri, İVİG doz ve süreleri, İVİG tedavisine bağlı yan etki, mortalite durumları, PRİSM skorları, düzenli İVİG tedavisi alma durumları kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen toplam olgu sayısı 94 olup, 52'si kız, 42'si erkek olgulardan oluşmaktadır. Olguların 58'i (%62) 2 yaşın altında, 21'i (%22) 2 ile 12 yaş arasında, 15'i (%16) de 12 yaşın üzerindeydi. Olguların 80'i immünglobulin G içerikli ve 14'ü ise IgM ve IgA'dan zenginleştirilmiş İVİG preparatı aldığı görüldü. İmmünglobulin M ve IgA'dan zenginleştirilmiş İVİG preparatlarının 0,25 gr/kg dozunda kullanıldığı ve sadece sepsis tanılı olan olgulara verildiği saptandı. Sadece immunglobulin G içerikli İVİG preparatlarının ise sepsisli olgularla birlikte diğer endikasyonlarda kullanıldığı görüldü. Tedavi dozlarının ise endikasyonlara göre değişkenlik gösterdiği bulundu. Çalışmamıza dahil edilen 94 olgunun çocuk yoğun bakım ünitesinde İVİG tedavisi alma endikasyonları değerlendirildiğinde; 59 (%62,8) olgu sepsis , 10 (%10,6) olgu miyokardit, 5 (%5,3) olgu hemofagositik lenfohistiyositoz (HLH), 5 (%5,3) olgu primer immün yetmezlik, 5 (%5,3) olgu otoimmün ensefalit, 5 (%5,3) olgu ağır pnömoni, 2 (%2,2) olgu idiyopatik trombositopenik purpura (İTP), 1 (%1,1) olgu Kawasaki hastalığı , 1 (%1,1) olgu Status epileptikus, 1 (%1,1) olgunun ise Steven Johnson sendromu nedeniyle tedavi aldığı görüldü. Olguların kronik hastalıklarına bakıldığında 16 olguda herhangi bir hastalık görülmezken diğer iv olgularda hematolojik, metabolik, genetik, immün yetmezlik, nörolojik, kardiyak, kronik böbrek hastalığı olduğu saptandı. Sepsis nedeniyle İVİG tedavisi verilen olguların 25 (%42,4)'inin sağ kaldığı, 17 (%28,8)'sinin ilk 7 gün içerisinde kalan 17 (%28,8)'sinin ise 7-28 gün içerisinde kaybedildiği, kaybedilen tüm olgularında PRİSM skorlarının 20 üzerinde olduğu görüldü. Sepsis nedeniyle İVİG tedavisi alan olguların kronik hastalıkları değerlendirildiğinde 5 olgunun herhangi bir hastalığı olmadığı kalan olguların ise hematolojik, metabolik, genetik, immün yetmezlik, kardiyak, nörolojik ve kronik böbrek hastalığı olduğu bulundu. En sık mortalitenin hematolojik hastalığa sahip olan sepsis tanılı olgularda olduğu saptandı. Miyokardit nedeniyle İVİG tedavisi alan olguların %50'sinin kaybedildiği, ölen olguların hepsinin PRİSM skorlarının 20 üzerinde olduğu bulundu. Kaybedilen olguların altta yatan kronik hastalıkları metabolik, malignite ve kronik böbrek hastalığıydı. Hemofagositik lenfohistiyositoz nedeniyle İVİG tedavisi alan olgularımızın PRİSM skorları hepsinin 20 üzerinde olduğu, çocuk yoğun bakıma yatmadan öncede İVİG tedavisi aldıkları görüldü. Otoimmün ensefalit nedeniyle İVİG tedavisi alan olguların hiçbir kronik hastalığa sahip olmadığı ve sağ kalımlarının %100 olduğu saptandı. Ağır pnömoni nedeniyle İVİG tedavisi alan 5 olgunun kronik hastalıkları olduğu sadece 1'inde sağ kalım olduğu görüldü. Kawasaki hastalığı nedeniyle İVİG tedavisi alan olgumuzun miyokardiyal disfonksiyona bağlı kardiyak yetmezlik nedeniyle çocuk yoğun bakım ünitesinde yattığı, kaybedildiği görüldü. Primer immün yetmezlik nedeniyle düzenli İVİG tedavisi alan 5 olgumuzun 2'sinin araya gören sekonder enfeksiyonlar ve pnömoni nedeniyle kaybedildiği saptandı. Kronik İTP tanılı olan olgularımızın İVİG tedavisi sonrası kliniklerinde iyileşme olduğu, trombosit değerlerinde yükselme olduğu görüldü. İntravenöz immünglobulin tedavisi alan olgulardan ikisinde yan etki olarak hipotansiyon görüldü. Olgulardan birinin Steven Johnson sendromu diğerinin ise HLH nedeniyle İVİG tedavisi aldığı saptandı. Tartışma: Sonuç olarak çalışmamızda Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde T.C. Sağlık Bakanlığı Beşeri Tıbbi Ürün Onaylama Komisyonu tarafından endikasyon kapsamında olan hastalıkların tedavisinde kullanıldığı, dünya literatüründe yer alan potansiyel endike olarak tanımlanan hastalıklarda da kullanıldığı görülmüştür. Potansiyel endikasyon kapsamında olan birçok hastalık için İVİG tedavisinin yeri tartışmalı olup, daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Intravenous immunoglobulin (IVIG) treatment has first been used in primary and secondary immunodeficiency cases since the 1960s, and has been widely used in the treatment of many autoimmune, inflammatory and some infectious diseases in recent years. Intravenous immunoglobulin acts by replacing the deficient immunglobulins in immundeficiencies and by various immunmodulatory mechanisms in inflammatory and autoimmune disorders. PURPOSE: Evaluation of clinical conditions and diseases that constitute an indication for IVIG treatment in children with critical illnesses hospitalized in our hospital's pediatric intensive care unit between 2014-2019. METHOD: In the study, the data of 94 patients who were treated in Dr. Behçet Uz Children's Education and Research Hospital Pediatric Intensive Care Unit were examined. Age, gender, IVIG indications, underlying chronic diseases, IVIG preparation contents, IVIG doses and durations, side effects related to IVIG treatment, mortality status, PRISM scores, and regular IVIG therapy were recorded. RESULTS: Of the 94 cases included in the study, 52 were girls and 42 were boys. Of 58 (%62) cases were under 2 years old, 21 (%22) cases were between ages of 2 and 12, 15 (%16) cases were over 12 years old. It was observed that 80 of the cases received IVIG preparation containing immunoglobulin G, while the other 14 patients received IVIG preparation enriched with IgM and IgA. It was determined that IVIG preparations enriched with immunoglobulin M and IgA were used at a dose of 0.25 g / kg and were given only to patients with a diagnosis of sepsis. It was observed that IVIG preparations containing only immunoglobulin G were used in cases with sepsis and other indications. Treatment doses varied according to the indications for use. When the indications for IVIG treatment in the pediatric intensive care unit of 94 cases included in our study were evaluated; 59 (62.8%) cases were sepsis, 10 (10.6%) cases were myocarditis, 5 (5.3%) cases were hemophagocytic lymphohistiocytosis (HLH), 5 (5.3%) cases were primary immunodeficiency, 5 (%5,3) cases were autoimmune encephalitis, 5 (5.3%) cases were severe pneumonia, 2 (2.2%) cases were idiopathic thrombocytopenic purpura (ITP), 1 (1.1%) case was Kawasaki disease, 1 (1.1%) case ) case was Status epilepticus, 1 (1.1%) case was Steven Johnson syndrome. When the chronic diseases of the cases were evaluated, there vi was no disease in 16 cases, the other cases had hematological, metabolic, genetic, immunodeficiency, neurological, cardiac, and chronic kidney disease. It was observed that 25 (42.4%) of the patients who received IVIG treatment for sepsis survived, 17 (28.8%) died within the first 7 days, and the other 17 (28.8%) cases died within 7- 28 days and PRISM scores of all the deceased cases were above 20. When the chronic diseases of the patients who received IVIG treatment for sepsis were evaluated, 5 patients did not have any disease, and the other patients had hematological, metabolic, genetic, immunodeficiency, cardiac, neurological and chronic kidney disease. Sepsis cases with hematological disease had the most frequent mortality rate. It was found that 50% of the patients who received IVIG treatment for myocarditis died and all of these patients who died had a PRISM score above 20. The underlying chronic diseases of the patients who die are metabolic, malignancy and chronic kidney disease. It was found that all of our patients who received IVIG treatment for hemophagocytic lymphohistiocytosis had PRISM scores above 20, and all patients received IVIG treatment before admission to the pediatric intensive care unit. Patients who received IVIG treatment for autoimmune encephalitis had no chronic disease and their survival was 100%. Five patients who received IVIG therapy for severe pneumonia had chronic disease and only 1 survived. Our patient, who received IVIG due to Kawasaki disease, was admitted to the pediatric intensive care unit due to cardiac failure and ıt was determined that the case died due to complications related to her illness. Two of the 5 patients who received regular IVIG therapy for primary immunodeficiency died of secondary infections and pneumonia. Our patients with chronic ITP recovered after IVIG treatment and there was an increase in thrombocyte values. Hypotension was observed as a side effect in two of the patients who received intravenous immunoglobulin therapy and there was no side effect in the other patients. It was found that one of the patients with side effects was Steven Johnson syndrome and the other was receiving IVIG treatment due to HLH. DISCUSSION: As a result, our study shows that, IVIG is being used in our pediatric intensive care unit both for diseases and conditions categorized as indicated by Turkish Republic Ministry of Health Medical Products Approval Committee and also for diseases that are categorized as potentially indicated in global literature. Many studies are needed for the benefit of IVIG therapy in diseases categorized as potentially indicated