Parabolik oluk tipi güneş enerji sistemlerinin sıcak su üretiminde kullanılabilirliği
Usability of parabolic trough type solar energy systems for obtaining hot water
  1. Tez No: 679121
  2. Yazar: ABDULKADİR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA GENCER DEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada yeni bir parabolik oluklu güneş kollektörü tasarlanmış ve sıcak su üretiminde kullanılmak üzere performansı araştırılmıştır. 1 m2'lik açıklık alanına sahip yüksek yansıtma özellikli alüminyum yansıtıcı kullanılmıştır. Odak borusu olarak alüminyum ve bakır olmak üzere iki farklı alıcı boru kullanılmıştır. Her iki odak borusu malzemesi, 0.0017, 0.0033, 0.0050, 0.0067 ve 0.0083 kg/s olmak üzere beş farklı debi için denenmiştir. Her iki deney setinde en yüksek verim 0.0083 kg/s, en yüksek sıcaklık ise 0.0017 kg/s debide ve bakır odak borusu kullanıldığında elde edilmiştir. Giriş ve çıkış sıcaklıkları arasındaki en yüksek sıcaklık farkı 73.1 °C olarak hesaplanmıştır. Bakır odak borusu için en yüksek verim % 74.5, alüminyum için % 72.7 olarak bulunmuştur. Sistemin ekserji verimleri hesaplanmıştır. En yüksek ekserji verimi 0.0017 kg/s debi için alüminyum odak borusu için % 14.7, bakır odak borusu için % 15.6 bulunmuştur. ANSYS programı CFD modülü ile sistemin modeli oluşturulmuş, sistemdeki çıkış sıcaklıkları, akışkan hızları, ısıl dağılımları, basınç dağılımları ve sıcaklık dağılımları modellenmiştir. Program kullanılarak yapılan simülasyonda, su çıkış sıcaklıklarının deneysel sonuçlardan bakır borulu set için % 5.4, alüminyum borulu set için % 6 farklı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new parabolic trough solar collector is designed and its performance in obtaining hot water. Aluminium reflector with 1 m2 aperture area having high reflection property is used. As focus pipe, two different types of receiver pipe made of aluminium and copper are used. Each focus pipe material is tested for five different mass flow rates being 0.0017, 0.0033, 0.0050, 0.0067 and 0.0083 kg/s. In both two test setups, the highest efficiency is seen in 0.0083 kg/s and the highest temperature is obtained in 0.0017 kg/s mass flow rate with copper focus pipe. The highest temperature difference between input and output temperature values is measured to be 73.1 °C. The highest efficiency value for copper focus pipe is found as 74.5%, and for aluminium focus pipe, this value is seen to be 72.7%. Exergy efficiencies of the system are calculated. The highest energy efficiency for 0.0017 kg/s mass flow rate is found as 14.7% for aluminium focus pipe and 15.6% for copper focus pipe. System was modeled with CFD module of ANSYS program, output temperatures of water in the system, fluid velocities, heat distributions, pressure distributions and temperature distributions are modeled. In the simulation made using the program, it was determined that the water outlet temperatures were 5.4% different for the copper tube set and 6% for the aluminium tube set from the experimental results.