Yapay sinir ağı kullanılarak discone anten tasarımı
Discone antenna design using artificial neural network
  1. Tez No: 679130
  2. Yazar: AKİF ATAKAN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEYMAN MAHOUTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda Ultra Geniş Band (UWB) sistem teknolojisinin gelişmesi, geniş bant anten teknolojisini de geliştirilmeye açık hale getirmiştir. UWB antenlerin doğrusal faz cevaplı olarak tasarlanması, yüksek hızda veri aktarıma olanak sağlaması, düşük güç ihtiyacı olması ve üretim maliyetlerinin azlığı bu tip antenleri askeri ve sivil alanlarda kullanılır kılmıştır. UWB antenlerden biri olan ve omnidirectional yayılım yapan discone anten, genel olarak disk, koni ve beseleme iletkeni olarak üç parçadan oluşmaktadır. Boyutlarının küçüklüğü nedeniyle discone antenler bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada yapay sinir ağı(YSA) kullanılarak bir discone anten tasarlanmıştır. Bu tasarım aşamasında ortaya çıkan sonuç, çalışmanın ileriki kısmı olarak tanımlanmıştır ve daha sonra analiz edilerek tasarımın ilk aşaması elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the growth of Ultra Wide Band (UWB) system technology, broadband antenna industry has a big development. Design of UWB antennas with linear phase response, enabling high speed data transfer, low power requirements and low production costs made these antennas popular in military and civilian areas. One of the UWB antenna is discone antenna. Discone antenna is an omnidirectional antenna and basically consist of three parts as disc, cone, insulator and thanks to low profile, these antennas used for many applications. In this work, a discone antenna was designed using artificial neural networks. While doing this, sysnthesis is defined as the forward side and then analysis as the reverse side of the problem.