Neolitik Çağ'daki topluluk bilincinin Mezopotamya'da ortaya çıkan erken devletlere dönüşüm süreci
The transformation process of community awareness in the Neolithic Age to the early states that emerged in the Mesopotamia
  1. Tez No: 679131
  2. Yazar: OZAN ARSLAN AYTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Tarih, Anthropology, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Avcı-toplayıcı bir yaşam biçiminden, yerleşik bir yaşam biçimine geçilmesiyle beraber insanlar, geçici barınaklar ve kamp alanlarında konaklamak yerine köylerde yaşamaya başlamışlardır. Kalıcı yerleşim yerleri olan bu köylerde yapılan tarım ve hayvancılık, insanların temel geçim kaynağını teşkil etmiştir. Bunun yanı sıra oturum için inşa edilen konutlar ve icat edilen yeni araç-gereçler, insanlığın mülkiyet ve aidiyet duygusunu kazanmasına yol açmıştır. Sınırlı bir mekan içerisinde beraber yaşamanın bir getirisi olarak ortaya çıkan topluluk bilinci, insanlığın gelişim sürecinde çok önemli bir yere sahiptir. Köy topluluğundan kent toplumuna geçişle beraber bu topluluk bilinci, insanların çeşitli değerler etrafında birleşmelerine sebep olmuştur. Karmaşıklaşan toplumsal yapı içerisinde, toplumunun her bir üyesi organize bir şekilde hareket etmek zorunda kalmıştır. Devlet ise bu toplumsal organizasyonu yönlendirebilen bir kurum olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the transition from a hunter-gatherer lifestyle to a settled lifestyle, people began to live in villages instead of staying in temporary shelters and campsites. Agriculture and livestock in these villages, which are permanent settlements, have been the main source of livelihood of people. In addition, housing built for the session and new tools invented have led humanity to gain a sense of ownership and belonging. Community consciousness, which arises as a result of living together in a limited space, has a very important place in the development process of humanity. This community consciousness, along with the transition from village community to urban society, has led people to unite around various values. Within the complex social structure, each member of society had to act in an organized manner. The state has emerged as an institution that can direct this social organization.