Modelling prefrontal cortex functions by using neural networks
Korteks işlevlerinin yapay sinir ağları ile modellenmesi
  1. Tez No: 139083
  2. Yazar: GÜLAY KAPLAN BÜYÜKAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT GÜZELİŞ, YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN ŞENGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşlemsel modelleme, beyni bir hesaplama aracı olarak ele alır ve beynin çalışma prensipleri konusunda özgün fikirler üretilmesine olanak sağlar. Bu tezin amacı, değerlendirme testleri ile ölçülmeye çalışılan prefrontal korteks işlevleri için işlemsel modeller önermektir. Modelleme aracı olarak yapay sinir ağları kullanılmaktadır. Prefrontal korteks, beynin amaca yönelik davranış geliştirme için gerekli olan yüksek seviyeli yönetsel işlemlerle ilişkilendirilen bölgesidir. Yönetsel işlemler, insan davranşmm zaman içindeki oluşumu ile ilgilidir. Yönetsel işlemlerin kullanılması, insana planlama ve bu plana göre davranma, kurallara uyma, problem çözme ve değişen koşullara göre adapte olabilme özelliklerini sağlar. İnsanlarda prefrontal korteks hasarı tek tipte bir davranış bozukluğu oluşturmaz. Dikkat, bellek, uygun davranışın oluşturulması, planlama ve istenmeyen davranışı bastırma gibi birçok değişik işlevin bozulması ile sonuçlanır. Bu yüzden prefrontal korteks işlevlerindeki bozukluklar yönetsel işlemler (executive processes) cinsinden tanımlanır. Bu tez çalışmasında, Wisconsin Kart Sıralama Testi, Stroop testi ve Hanoi Kulesi testi ele alınmıştır. Bu testlerin seçilme nedeni, zihinsel (mental) esneklik, istenmeyen davranışı bastırma ve planlama özelliklerinin değerlendirilmesinde kullanılan tipik testler olmalarıdır. Tezde kullanılan modelleme yaklaşımında, ilk olarak testleri başarıyla gerçekleştirmek için gerekli olduğu düşünülen hipotetik iş/alt-işler önerilmiştir. Sağlıklı ve prefrontal hasarlı deneklerin test sırasındaki davranışlarını mo- delleyebilmek için, bu iş/alt-işlerin prefrontal devrelerce gerçekleştirilen işlevler cinsinden tanımlanması gerekmektedir. Modelleme yaklaşımındaki ikinci adım, tanımlanan bu alt işleri gerçekleştiren yapay sinir ağlan veya sinir yapıları önermektir. Kullanılan sinir yapıları, bilinen yapay sinir ağlarına karşı düşmeyen, ancak belirli bir işlevi gerçekleştirmek amacıyla bir araya getirilen sinir hücresi gruplarıdır. Son olarak, alt-işler için önerilen ağlar ya da yapılar birbirleriyle bağlanarak sanal prefrontal korteks devreleri oluşturulur. Tezde M AT LAB® kullanılarak, testler için bir yazılım ortamı oluşturulmuş ve önerilen işlemsel modellere bu ortam aracılığı ile testler uygulanmıştır. Testler tamamlandıktan sonra, gerçek deneklere uygulanan test sonucunu değerlendirme kurallarıkullanılarak, modele ait test sonuçlan puanlandırılmıştır. Modellemede en önemli nokta, modelin prefrontal hasarlı hasta davranışlarını üretebilme yeteneğine de sahip olması gerektiğidir. Bu amaçla, prefrontal hastalarda bozulduğu düşünülen işlevlere karşı gelen sinir devrelerinde bir takım değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler modele ait çeşitli parametre değerlerinin değiştirilmesi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Wisconsin Kart Sıralama Testi, kavram oluşturma, zihinsel esneklik ve dış dünyadan gelen uyanlara göre davranışı düzenleyebilme yeteneklerini ölçmek amacıyla kullanılır. Testte, üzerinde farklı renkte ve farklı sayıda şekiller bulunan kartlar kullanılır. Her üç özelliğin de farklı olduğu kartlar şablon kart olarak adlandırılırken, diğer kartlar cevap kartları olarak adlandırılır. Testte denekten istenen, bu üç özelliğe göre cevap kartlarını, şablon kartlarla eşleştirmektir. Her eşleştirme sonrasında test yürütücüsü seçimin kendi eşleştirme kuralına uygunluğuna göre“doğru”ya da“yanlış”diyerek deneğe seçiminin doğruluğu hakkında bilgi verir. Eşleştirme kuralı deneğe söylenmez ve test boyunca belirli kurallara göre değiştirilir. Cevap kartları farklı özellikleri dikkate alınarak farklı şablon kartlarıyla eşleştirilebilirler, her zaman geçerli olan tek bir uyaran-cevap eşleştirmesi mümkün değildir. Denek, test sırasında eşleştirmede bir kuralın varlığını farketmeli ve test yürütücüsünün cevabına göre kendi önerdiği eşleştirme kuralını değiştirmeli ya da korumalıdır. Deneğin amacı mümkün olduğunca fazla sayıda olumlu cevap alabilmektir. Prefrontal hasarlı hastalar kendi önerdikleri eşleştirme kuralını değiştiremezler ve bu kuralda ısrar ederler. Bu ısrarın nedeni, planlama, soyutlama ve zihinsel esneklikteki eksiklikler yüzünden, hipotez önerme ve bu hipotezi test etme yeteneklerinde oluşan sorunlardır. Bu sorunlar yüzünden hastalar, eşleştirme kuralının değiştiğini farkedemez ve kendi önerdiği eşleştirme kuralına aldığı olumsuz cevaplara göre önerisini değiştiremeyip onda ısrar ederler. Bu şekildeki davranış biçimi WCST ile ölçülmeye çalışılan tipik bir davranış şeklidir ve ısrar (perseveration) olarak adlandırılır. WCST ile yakalanmaya çalışılan bir başka davranış bozukluğu ise zihinsel dağınıklıktır (distractibility). Bazen hastalar eşleştirme kuralını bulsalar bile zihinsel dağınıklıkları yüzünden bir süre sonra buldukları kuralı koruyamayarak başka bir kurala göre seçimlerini yapabilirler. Bu tipteki davranışlar WCST'de“kuralı korumada başarısızlık”(FMS: Failure to Maintain Set) puanı ile değerlendirilirler. Tezde önerilen modelde, deneğin davranışlarını iki aşamada gerçekleştirdiği öne sürülmüştür. Denek, önce eşleştirmede kullanacağı kriteri belirler daha sonra da bu kritere göre cevap kartıyla uyuşan şablon kartını seçer. Bu iki aşama, modelde“seçim”(selection) ve“kural belirleme”(rule determination) birimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Kural belirleme işlemi, deneğin bir önceki seçimine test yürütücüsünün verdiği cevaba göre belirlenir. Eğer test yürütücüsü bir önceki seçim için“doğru”cevabim vermişse seçim kriteri korunmalı, aksi taktirde değiştirilmelidir. Modelde mevcut kuralın korunması Hopfield ağı ile gerçekleştirilirken yeni kuralın önerilmesi Hamming ağı tarafından Hopfield ağma yeni başlangıç koşulları sağlamak yoluyla gerçekleştirilmektedir.Belirlenen kurala göre ilgili şablon kartın seçilmesi, bir çeşit Kazanan-Hepsini- Alır (Winner- Take- Ali) ağı olan seçim birimi tarafından gerçekleştirilir. Bu ağda, herbir sinir hücresi bir şablon karta karşı düşürülmüştür ve çıkışı aktif olan sinir hücresi, deneğin seçtiği şablon kart olarak algılanır. Bu yüzden önerilen ağda dört sinir hücresi kullanılmıştır. Sinir hücrelerinin girişlerine eşleştirilmesi istenen cevap kartı ve kural belirleme birimi tarafından belirlenmiş seçim kriteri giriş bilgisi olarak gelir. Her nöron temsil ettiği şablon kart ile cevap kartı arasındaki benzerliği, seçim kriteri kullanılarak ağarlaştırılmış uzaklık tanımına göre hesaplar. Son olarak, cevap kartına uzaklığı en küçük olan sinir hücresi deneğin seçimi olarak belirlenmiş olur. Önerilen modelde, Hopfield ağı“çalışma belleği”(working memory) olarak kullanılmış ve bir takım değişiklikler yapılarak gerçekleştirilen benzetimlerde, hastalarda görülen zihinsel dağınıklığın model tarafından da üretilebildiği görülmüştür. Zihinsel dağınıklığın ölçüsü hasta için elde edilen sonuçlarda arttığı gözlenen FMS sayısıdır. Diğer yandan Hammming ağında yapılan değişiklikler, ısrar davranışının artması şeklinde gözlenmiştir. Modelin gerçekçiliğini sınamak amacıyla çok sayıda benzetim gerçekleştirilmiştir. Benzetim sonuçları, modelin denek davranışları olarak esnekden çok“katı”(rigit) davranışh hastalara kadar oldukça geniş bir değer aralığında sonuçlar üretebildiğim göstermektedir. Prefrontal korteksin temel işlevlerinden biri amaca yönelik davranış geliştirmektir. Amaca yönelik davranışın gerşekleştirilebilmesi için amaçla ilgili aktivasyonun bozucu etkilerden korunması gerekmektedir. Günlük yaşamımız boyunca gerçekleştirdiğimiz birçok işte, etraftan gelen ancak bizim amacımıza uygun olmayan uyaranları gözardı ederek, ilgilendiğimiz uyarana odaklanmamız gereken işler yapmak durumunda kalırız. Bu göz ardı etme işlemi prefrontal korteksin yönetsel ve düzenleyici fonksiyonları ile ilişkilidir. Stroop testi, amaca uygun olmayan ve gözardı edilmek istenen uyaranın davranışlarımızı düzenlemesine engel olma yeteneğinin ölçülmesinde kullanılmaktadır. Stroop testinde, deneklere üzerinde değişik renkteki mürekkeplerle yazılmış renk isimlerinin bulunduğu kartlar sunulur. Kartlarda kullanılan mürekkepler, kelimenin belirttiği renklerden farklıdır. Denekten kelimelerin renklerini olabildiğince çabuk söylemesi istenir. Renk söyleme işleminde, kelimenin anlamı bozucu etki göstererek istenen işin gerçekleştirilmesine olumsuz etkide bulunur. Kelimeleri okumak daha sık yaptığımız ve o yüzden otomatikleşen bir davranıştır. Ancak testin başarıyla gerçekleştirilebilmesi için, alışık olduğumuz bu davranışın bastırılarak, daha seyrek yaptığımız renk söyleme işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Prefrontal korteksi hasarılı denekler, otomatik davranışlarının önüne geçmeyi çoğunlukla başaramazlar. Bazen bu başarısızlıklarının ardından, hatalarını düzelterek ikinci adımda da olsa kelimelerin renklerini söyleyebilmeyi başarırlar. Çoğunlukla hastalar, istenmeyen davranışın bastırılmasında yetersiz oldukları için, cevap oluşturma aşamasında tereddüt yaşarlar ve bu yüzden testi tamamlamaları uzun sürer. Hastalarda gözlenen bir başka davranış biçimi ise,yapılması istenen işe aldırmaksızın alışık, oldukları davranış biçimine göre cevap vermeleridir. Bu durumdaki hastalar tereddüt etmeksizin kelimeleri okurlar ve bunun sonucu olarak ta test süreleri kısa ancak yanlış sayıları çok olur. Testin başarısı, testi tamamlama süresi, yapılan yanlış ve düzeltme sayıları ile belirlenir. Bu doktora tezinde Stroop testini başarmak için gerekli olan prefrontal korteks işlevleri modellenmiştir. Bu amaçla dikkatin yönlendirilmesi, otomatik cevabın bastırılması, geliştirilen davranışın istenilen davranışa uygunluğunun kontrolü ve uygunsuzluğun söz konusu olduğu durumlarda düzeltici işlemlerin başlatılması işlevlerini yerine getiren bir model önerilmiştir. Modelde dikkatin alışa gelinmeyen uyarana yönlendirilmesini sağlamak amacıyla dikkat-yönlendirme birimi önerilmiştir. Bu birim renk söyleme işinde kelime uyaranına cevap verilmesi şeklinde olan otomatik cevabın bastırılması için bastırma biriminin (inhibition module) aktif hale gelmesini sağlar. Bastırma biriminin işlevini modellemek için Hopfield ağı kullanılmıştır. Hopfield ağının görevi, otomatik olarak yapılmak istenen kelime okuma davranışını bastırmak amacıyla, yeterince büyük bir işaret üretmektir. Alışılagelmiş davranışların yürütülmesinden sorumlu olan bazal çekirdekler (basal ganglia) işlevleri MAX- NET ağı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Duyusal ve hareketsel devrelerin (sensory and motor networks) gerçekleştirdiği algılama ve okuma/renk söyleme işlemleri için de ayrı ayrı Hopfield ağları kullanılmıştır. Hata-sezinleyici üç algılayıcıdan (perceptron) oluşturulmuştur. Test sırasında denek istenmeyen bir davranışta bulunduğunda hata-sezinleyici devreye girer ve bastırma biriminini uyarır. Modelde hata-sezinleyici raslantısal olarak aktif olur. Bu amaçla hata işaretinin üretilme olasılığına karşı düşen bir parametre kullanılmıştır. Raslantısal olarak belirlenen bu değer daha önceden belirlenmiş değerden yüksekse, hata sinyali üretilir ve bastırma birimi yeniden devreye girer. Stroop testi için gerçekleştirilen benzetimlerde, bastırma birimininin kelime okumayı bastırma üzerine olan etkisi, bu birimin aktivasyonun azaldığı durumlarda yapılan yanlış sayısının artmasından, benzer şekilde yüksek aktivitede yanlış sayısının azalmasından gözlenmektedir. Benzetimlerde ele alınan bir diğer etken ise hata işaretinin sonuçlar üzerindeki etkisidir. Hata işaretinin üretilme olasılığının düşük olduğu durumlarda, test süresi kısa, yüksek olduğu durumlarda ise sürenin uzun olduğu benzetim sonuçlarından görülmektedir. Yapılan çok sayıda benzetim, modelin sağlam ve çeşitli prefrontal hasta davranışlarını geniş bir alalıkta üretebilme yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Hanoi Kulesi testi prefrontal korteksin. planlama yeteneğini değerlendirmek amacıyla kullanılır. Planlama; bellek, problem çözme, zihinsel temsil ve amaca yönelik davranış gibi birçok kognitif işlemin birarada kullanılmasını gerektiren karmaşık bir işlevdir. Hanoi Kulesi testinin temel özelliği problemi çözmek için, başlamadan önce bir dizi hareketi planlamanın gerekmesidir.Hanoi Kulesi testinde, denekten üç çubuk üzerinde dizili bulunan bir grup halkanın başlangıç konumundan bitiş konumuna en az sayıda halka hareketiyle getirmesi istenir. Ancak denek bu hareketler sırasında birtakım kurallara uymak zorundadır. Her adımda yalnızca bir halka hareket ettirilebilir, hareket ettirilen halkanın üstünde bir başka halkanın olmaması gereklidir ve küçük halkanın üstüne büyük halka konulamaz. Test sırasında gerçekleştirilen karmaşık kognitif işlemleri daha temel alt işlemlere ayırmak mümkündür. Test sırasında deneğin başarılı olabilmesi için kurallara uygun olası hareketleri zihninde canlandırabilmesi ve bunları birbiri ardısıra yaparak hareketler dizisi oluşturması gereklidir. Bunlara ek olarak oluşan bu dizilerin, istenilen bitiş konumuna yaklaşmaları açısından değerlendirilmeleri de gerekmektedir. Bazı durumlarda hedefe ulaşmak için gerekli optimal adım, geçici olarak hedeften uzaklaşılmasına neden olabilir. Bir başka çelişki hedef çubuğa, konulması gerekenden başka bir halkanın, geçici olarak konulmasının gerektiği durumlarda ortaya çıkar. Böyle durumlarda, yapılması doğalmış gibi gelen davranışın bastırılması gerekmektedir. Olası hareketlerin ve onların ardışıl olarak birbirlerine eklenmeleri çalışma belleği (working memory) olarak adlandırılan bir çeşit belleği gerektirir. Çalışma belleği, bilginin kısa bir süre için saklanması ve bu sırada amaca yönelik olarak işlenmesi için kullanılan bir bellek tanımlamasıdır. Prefrontal hasarlı hasta verileri ve beyin görüntüleme çalışmaları göstermiştir ki dorsolateral prefrontal korteks, planlamanın zihinde gerçekleştirilmesi için önemli bir bölgedir. Sağlıklı kişilerde gerçekleştirilen fonksiyonel görüntüleme teknikleri, dorsolateral prefrontal korteksin ön bölgesinin, alt işler gerçekleştirilirken ana amacın çalışma belleğinde tutulmasında başlıca rolü oynadığım göstermiştir. Bu tezde çalışma belleğinin işlevlerini yerine getirebilmek amacıyla, Hopfield ağlarından oluşmuş bir çalışma belleği önerilmiştir. Bu bellek kullanılarak, kurallara uygun olası hareketlerden oluşan hareket dizileri oluşturulabilmektedir. Bunu yanı sıra oluşturulan dizilerin, hedefe yakınlığının değerlendirilmesine yönelik iki mekanizma denenmiştir. Bu tezde üç farklı nöropsikolojik test ele alınmış ve bu testlerin başarıyla geçilmesi için gerekli hipotetik iş/alt- işler önerilmiştir. Literatürde önerilen bazı iş/ alt işler için sorumlu tutulan beyin bölgeleri bulunmaktadır. Ancak bazıları için böyle bir eşleştirme söz konusu değildir. Test sırasında gerçekleştirildiği düşünülen davranışları modellemek amacıyla bütünleşik işlemsel modeller Önerilmiştir. Bu modeller yapay sinir ağları kullanılarak oluşturulmuştur. MATLAB® kullanılarak, testlerde kullanılan materyal ve testin uygulanış biçimini içeren benzetim ortamı geliştirilmiştir. Modellerin başarısını test etmek amacıyla çok sayıda benzetim gerçekleştirilmiş ve elde edilen sağlıklı ve prefrontal hasarlı denek davranışları klinik denek verileri ile karşılaştırılmıştır.İnsan prefrontal korteksinin işlevlerine karşı düşen işlemsel modelleri geliştirmek, yüksek seviyeli yönetsel işlevlerin nasıl oluştuğunu anlamanın yanısıra. zeki sistemlerin oluşturulmasına da katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Computational modelling provides novel sources of insight to working principles of the brain by considering it, as a computational device. The aim of this dissertation is to propose the computational models of the prefrontal cortex functions during some assessment tests. The artificial neural networks are used as modelling tools. The prefrontal cortex is the area of the brain associated with high level,“executive”processes needed for goal-directed behavior. Executive processes are the mental processes which allow us to generate the appropriate behavior to attain a specific goal in novel situations. The use of executive functions give human beings the opportunity to behave flexible in contrast to reflexive or fixed reactions to external events. In humans, the damage of PFC does not produce a single, characteristic deficit. Rather, it results in disturbances in a variety of functions, including attention, memory, response selection, planning and inhibitory control. So the deficits of PFC functions are defined in terms of the executive functions. In this dissertation Wisconsin Card Sorting Test (WCST), Stroop test and Tower of Hanoi (ToH) tests are considered. They are selected since they are representative tests for measuring the mental flexibility, inhibition and planning abilities. The first step of modelling is to propose the hypothetical tasks/subtasks which are supposed to be required to perform the test successfully. At the same time these tasks should be defined in terms of the prefrontal cortex's processes in order to simulate the performance of both normal and prefrontal lesioned people. The second step in modelling is to have the artificial neural networks or the artificial neural structures carry out these tasks. The artificial neural structure term is used to define a group of neurons which are combined to perform a specific task. These are different from the conventional artificial neural networks. Finally, all of these neural components are combined to generate the virtual PFC circuits. The test materials and application of the tests are simulated in a software environment using M AT LAB®. The tests are applied to the models and the results are scored following the test evaluation rules. The most important point of the modelling is to simulate the behavior of the PFC damaged subjects. For this purpose, some components of the model which are matched to the parts of the prefrontal cortexresponsible for behavioral dysfunctions. are modified. These modifications are done by tempering the value of some parameters. The WCST requires the concept formation, mental flexibility and the ability to change responses based on reinforcement. The test material is a deck of cards, bearing geometric figures that vary in color, shape, and number. The cards which are different from each other in all three features are called template cards and the rest are called response cards. The template cards are presented to the subject through the test. The task is to match each response card with one of the four template cards. The matching rules are not told to the subject and also varied according to some rules. The experimenter responses as“right”or“wrong”according to her/his matching rule after the subject selects a template card. Any given card can be associated with several possible actions, no single stimulus-response mapping will work. The subject should discover the criterion for selection and keep or change it according to the experimenter's response. The goal for the subject is to get as many right responses as possible. The prefrontal lesioned subjects are not able to change the criteria, instead they insist on their own proposed criteria. Poor planning, poor abstraction, deficient mental flexibility and hence poor hypothesis generation and testing would prevent the subject deciphering the valid rule. So she/he would be unable to respond appropriately to the negative feedback after the rule change and would tend to insist on the previous response pattern. This kind of b