Yerel yönetimlerde stratejik planlama süreci ve balanced scorecard uygulaması İBB örneği
Strategic planning process and balanced scorecard application in local governments İBB example
- Tez No: 679137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL GÜRÜN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Merkezi yönetimlerin il ve beldelerdeki vatandaşların tamamına tek başına hizmet götürebilmesi mümkün olmamaktadır. Bu durumda yerel yönetimler devreye girmektedir. Yerel yönetimlerin etkili ve verimli hizmet sağlaması vatandaşların refah düzeyinin yükselebilmesi açısından son derece önemlidir. Merkezi yönetimlere kıyasla yerel yönetimler küçük bir bölgeye yönelik hizmet verseler de bu bölgelerde farklı hizmetlerde bulunmaları etkin görünmelerini gerekli kılmaktadır. Bu bakımdan yerel yönetimlerin hedef ve amaçlarını ne ölçüde gerçekleştirdiklerini değerlendirmelerini bir zorunluluk haline getirmektedir. Stratejik planlama süreci ve Balance Scorecard uygulamaları ile yerel yönetimler söz konusu unsurları yerine getirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is not possible for central administrations to provide services to all citizens in provinces and towns alone. In this case, local governments come into play. Efficient and efficient service provision of local governments is extremely important in terms of increasing the welfare of citizens. Although local governments provide services for a small region compared to central administrations, performing different services in these regions requires them to be effective. In this respect, it makes it a necessity for local governments to evaluate to what extent they achieve their goals and objectives. With the strategic planning process and Balance Scorecard applications, local governments can fulfill these elements.