Changing shopping habits in supermarket during COVID-19
COVID-19 sürecinde süpermarket alışverişi alışkanlıklarının değişimi
- Tez No: 679138
- Danışmanlar: PROF. DR. FUSUN ÜLENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Enformatiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
31 Aralık 2019'da Dünya, Çin'in Hubei eyaletine baglı Wuhan kentinde gözlemlenen yeni bir virüs haberiyle sarsıldı. Covid-19, perakende sektörü basta olmak üzere tüm sektörleri etkiledi. Süpermarketlerde stok biriktirme ve panik satın alma davranısları görüldü. Perakendecilerin çogu, tedarik planlarıyla temel talepleri karsılayamadı. Bu arastırmanın temel amacı, COVID-19'un etkisiyle degisen alıskanlıkları ve tüketici davranıslarını ortaya çıkarmaktır. Analizler, CRISP-DM model adımları kullanılarak yapılmıstır. Veri seti, Türkiye'deki büyük perakendecilerden birinden saglanmıstır. Öncelikle, ürünleri alısveris davranısları açısından benzerliklerine göre gruplandırmak için küme analizi yapılmıstır. Daha sonra tüketici alısveris davranısı ile Covid vakaları arasındaki iliskiyi analiz etmek için her bir kümeye Stepwise regresyon, En iyi alt küme seçimi ve Lasso modelleri uygulanmıstır. Her küme için en iyi regresyon modeli, Cp ve Adjusted R2'nin yanı sıra 10 kat çapraz dogrulama kullanılarak seçilmistir. Bu analizler, fiziksel pazardan çevrimiçi pazara geçisi vurgulamak için hem fiziksel hem de çevrimiçi pazar verilerine uygulanmıstır. Sonuç olarak, bu arastırma, Covid-19 sırasında fiziksel pazardan çevrimiçi pazara önemli bir geçis oldugunu , panik satın almanın etkisiyle birçok ürün grubunda 2019'a kıyasla satıslarında önemli bir artıs görüldügünü, ve satıs rakamlarındaki degisimlerin istatistiksel olarak Covid-19 vaka sayıları ve sokaga çıkma yasakları ile iliskili oldugunu ortaya çıkarmıstır.
Özet (Çeviri)
On December 31, 2019, the world was shaken by the news of a new virus observed in Wuhan city, Hubei, China. Covid-19 affected all the industries but mostly the retail industry. Stock-pilling and panic buying behaviors were seen in supermarkets. Most of the retailers could not satisfied the basic demands with their supply plans. Therefore, the main aim of this research is to find out the changing habits and consumer behaviors due to the effect of COVID-19. The analysis was conducted using the CRISP-DM model steps. The data set was revealed from one of the large retailers in Turkey. Initially, cluster analysis was conducted to group the products according to their similarity in terms of shopping behaviors. Subsequently, stepwise regression, best subset selection and Lasso models were applied to each cluster in order to analyze the relation between consumer shopping behavior and Covid cases. The best regression model for each cluster is selected using 10-fold cross-validation as well as Cp and adjusted R2. These analyses were applied both to the physical and online market data to highlight the shift from physical to online market. Eventually, this research found out that there is a significant shift from physical to online market during Covid-19. Many of the product groups have seen a significant increase in sales compared to 2019 with the effect of panic-buying. The shifts in sales levels are statistically related with the Covid-19 case numbers and curfews.