Van Gölü çevresinde farklı yerlerden toplanan çayır otlarının besin maddeleri ile selenyum içeriklerinin incelenmesi
The Examination of nutrient and selenium content of pasture grass from different locations of around Van Lake
  1. Tez No: 67914
  2. Yazar: CEMAL BUDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY DEMİRKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
77 6.ÖZET ;Bu çalışma, Van il sınırlan ve Vangölü havzasındaki 15 merkezin, bu merkezleri temsil edebilecek çayırlardan 1996 yılında vejetasyon seyri takip edilerek 15'er gün ara ile 7 dönemde alınan 84 örnek üzerinde Ham Besin Maddeleri ve Se düzeylerinin tesbiti amacıyla yapıldı. Çalışmanın bir diğer amacı vejetasyon seyri boyunca Besin Maddeleri ve S e düzeylerinde meydana gelen değişmelerin tesbit edilmesidir. Seçilen bölgeler, Van ü sınırlan içinde kalan tüm ilçeler (Bahçesaray hariç) ile Van Gölü havzasına dahil Bitlis iline bağlı üç ilçe ve Van merkezinden iki, olacak şekilde toplam 15 merkez; Fidanlık, Erek, Edremit, Gevaş, Çatak, Gürpınar, Başkale, Özalp, Saray, Muradiye, Çaldıran, Erciş, Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan şeklindedir. Bu merkezlerde seçilen çayırların, toprak özellikleri ve bitkisel kompozisyonu dikkate alınarak bölgeyi temsil edebilirliğine dikkat edildi. Tesbit edilen çayırlarda örnekleme bölgeleri seçilerek korumaya alındı. Bölgeler itibarı ile vejetasyonun başlangıcından itibaren 16.05.1996 tarihinde Gevaş, Çatak, Gürpınar, Özalp, Saray, Muradiye, Ahlat, Tatvan merkezlerden 01.06.1996 tarihinden itibaren de Erek, Fidanlık, Edremit, Başkale merkezlerden örnekler alınmaya başlandı. Örnek alımları için güzergahlar oluşturularak her güzergaha l'er gün ayıracak şekilde, toplam her 15 günde 3'er gün örnek alımlarına aynlarak ve alım sıralan korunarak örnekler toplandı. Güzergahlar itibanyla her önrek alım döneminde 1. gün 1. güzergahta bulunan Edremit, Fidanlık, Erek, Özalp ve Saray; 2. gün 2. güzergahta Gevaş, Çatak, Gürpınar ve Başkale; 3. gün 3. güzergahta bulunan Muradiye, Çaldıran, Erciş, Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan bölgelerinden örnekler toplandı. Böylece her bölge için 15'er günlük aralar korunmuş oldu. Örnek alımlarında alınan örnekler naylon poşetler içerisinde muhafaza edilip aynı gün laboratuvara getirilerek DHKM analizleri yapıldıktan sonra doğal olarak kurumaya bırakıldı. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra elek çapı 3 mm. olan değirmende öğütülerek yine naylon poşetler içerisinde oda sıcaklığında korumaya alındı. Rutin Besin Madde analizleri Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Laboratuvanna Weende analiz metoduna göre yapıldı (Akyıldız 1984, Kılıç 1988). Se analizleri TÜBİTAK Enstürmental Analiz Laboratuvarında yapıldı (Anonim). Yapılan analizler sonucunda Van Gölü çevresindeki çayırların Ham Besin Maddeleri açısından çayırların genel karakterini gösterdiği tespit edilmiştir (Okuyan 1975; Gençkan 1985). Ancak bazı besin maddelerinin düzeyleri bakımından bazı dönem ve bazı bölgelerde aşın değerler de gözlenmiştir.78 Yapılan istatistik! analizler sonucunda genel olarak DHKM bakımından; bölgeler ve dönemler arasındaki fark çok önemli bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
80 7. SUMMARY This study has been conducted to mainly determine total nutriem and selenium levels of 84 meadow gross samples taken biweekly in 7 different vegetation periods the other aim was to determine changes in nutrient and selenium content during the vegetation period. -jAli of the towns except Bahçesaray in Van district area and three town belonging 'to Bitlis and two town belonging to Van in Van Gölü Basin, total 15 locations, were selected as resarch areas.. These locations were: Fidanlık, Erek, Edremit, Gevaş, Çatak, Gürpınar, Başkale, Özalp, Saray, Muradiye, Çaldıran, Erciş, Adil cevaz, Ahlat and Tatvan. Selected meadow grass, soil characteristics and vegetation diversity of the locations were taken into consideration with respect to whether they represented the regions in question. Sampling areas were selected and protected in predeterminde meadows. Samplings were started at the beginning of vegetation periods in the locations. The first sampling was carried out on 15 May 1996 in Gevaş, Çatak, Gürpınar, Özalp, Saray, Muradiye, Ahlat, Tatvan on l. June 1996 in Erek, Fidanlık, Edremit, Başkale. Routs were determinde for samplings and öne day was plannde to spend in each rout consecutive three days ever fifteen days were scheduled as sampling days. First days route was Edremit, Fidanhk, Erek, Özalp and Saray, second days route was Gevaş, Çatak, Gürpınar and Başkale, third day's rout was Muradiye, Çaldıran, Erciş, Adilcevaz, Ahlat and Tatvan. Samples taken from the locations were kept in plastic bags on taken into laboratory at the some day and after DM in Fresh Sample analysis, they were left to dry naturally. After drying process was completed, they were grow in a grindef having a sieve 3 mm in diameter and protected in plastic bags in room temperature. Routine nutriat analysis was done in our laboratory according to weender analysis method (Akyüdız 1984, Kılıç 1988). Selenium analysis was made in TÜBİTAK Instrumental Analysis Laboratory. The analysis revealed that in terms of their nutrient content, meadovvs around Van Gölü Basin show the typical characteristics of meadows. Nevertheless. Some reports indicated that nutrient levels may be extremely high (Okuyan 1975). The highest Raw Protein rate was found to be 20.059 % of the first period and in Adilcevaz location by contrast, the lowest protein rate was 4.634 % at sixth period in Muradiye location. The e;81 highest Ether Extract was obtainde as 3.755 % to sixth period in Gürpınar and the lowest a Ether Extract rate was 0.945 % abstainde at the fourth period in Tatvan. The highest and the largest row ash were 17.097 % of the third period in Erciş and 4.910 % of the fourth period in Başkale, respectively. Crude Fiber contents were observed 46.415% as the highest at the sixth period in Edremit and 22.185 % as the lowest at the first period in Erciş. The pure material without nitrogen content was found to be 57.974 % the highest, at the fourth period in Başkale and 25.964 % the lowest, at the third period in Erciş.