Traktör kuyruk mili ile çalıştırılan paletli bir aeratörde palet şeklinin oksijen transferi ve su sirkülasyonuna etkisi
- Tez No: 67917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YUMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
36 ÖZET Bu araştırma inter pick-up arka aksından yararlanarak oluşturulan paletli bir aeratörün değişik palet şekillerinin su sirkülasyon etkinliği ve oksijen transfer hızına etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla yüzey alanı 70 m^ su derinliği ortalama 1.45 m olan kesik pramit şeklindeki beton havuz kullanılmıştır. Su sirkülasyon etkinliğini belirlemek için 0.09 g/L'lik tuzlu su çözeltisinden yararlanılmıştır. Oksijen transfer hızı (Oth) belirlemek amacıyla suyun başlangıçtaki oksijen seviyesini düşürmek için Na2SC>3 ve Co(N03)2 kullanılmıştır. Paletlerin su sirkülasyonu üzerine etkisi incelendiğinde eğik palet yapısının hem su sürkilasyon etkinliği hem de oksijen transfer hızı yönünden diğer paletlere oranla daha etkili olduğu görülmüştür. Buna karşılık V palet yapısının oksijen transfer hızı yönünden düz paletten daha iyi fakat su sirkülasyonu yönünden düz palete oranla yetersiz olduğu tesbit edilmiştir. Eğik paletlerin su sirkülasyon etkinliği belirlemek için kullandığımız tuzlu su çözeltisini eğik palet 7.08, düz palet 8.50, V palet 10.42 dakikada karıştırmıştır. Bu palet şekillerinin suya oksijen transfer hızlan ise, eğik paletle 1760 gC>2/h, V paletle 900 gC>2/h, düz paletle 617 g02/h olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY The purpose of this study was to determine the transfer rates of desolved oxiygen and water circulation efficeny of a paddle aerator. Aerator had two hubs and changable paddles were mounted to the hubs. In order to determine the effiency of the salty water circulation water was used. The initial oxygen level of the water was lowered with Na2SC>3 and Co(N03)2 to determine oxygen transfer rates of the paddle. Trials was conducted in ashape of cut - pramit pond that had approximetaly surface of 70 m2 and deep of 1.5 m. With respect to the effect of the paddle on the water was circulation slope paddle shape other was more efficient companed to the paddles from both circulation efficiency and oxygen transfer rates poin of view. On the other hend, V paddle shape was more efficient than flat paddle from oxygen transfer rates point of view. V paddle shope was less efficient in respect of water circulation than that paddle. The wate circulation activity of flat paddle, V paddle, slope paddle were 8.50 min, 10.42 min, 7.08 min respectively. Disolved oxygen transfer rates were as follows respectively 617, 900 and 1600 g02/h for flat paddle, V paddle and slope paddle