Paylaşmalı mal ayrılığı rejimi
Shared property seperation regime
  1. Tez No: 679174
  2. Yazar: BURAK AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK PARLAK BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı, paylaşmalı mal ayrılığı rejimini detaylı olarak incelemek; kuruluşunu, hükümlerini, sona ermesini ve tasfiyesini hukuki açıdan ele almaktır. Çalışmamızın ilk bölümünde, Türk Hukuku'nda mal rejimlerinin tarihi gelişimi ve mal rejimlerine ilişkin genel bilgiler verilmiş; ikinci bölümde paylaşmalı mal ayrılığı rejimi detaylı olarak incelenmiştir. Paylaşmalı mal ayrılığı rejiminin kuruluşu, ilke ve özellikleri incelendikten sonra hükümleri konusu ele alınmış ve son bölümde de mal rejiminin sona ermesiyle tasfiyesi detaylı olarak izah edilmiştir. Paylaşmalı mal ayrılığı rejimi 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nun hukuk sistemimize getirdiği yeni seçimlik mal rejimlerinden biridir. Paylaşmalı mal ayrılığı rejimi paylaşım temelli bir mal rejimidir. Ancak paylaşımın mümkün olduğu ölçüde ayni olarak yapılması itibarıyla yasal mal rejiminden farklıdır. Bu mal rejiminde paylaşıma tabi mallar ve paylaşım dışı mallar olmak üzere iki malvarlığı grubu bulunmaktadır. Paylaşıma tabi mallar, tasfiye aşamasında eşler arasında eşit olarak paylaşılan mallardır. Paylaşım dışı mallar ise tasfiyede eşler arasında paylaşılmayan mallardır. Paylaşıma tabi olan malvarlığı değerlerinin kapsamı malvarlığı değerinin özgülendiği amaca göre belirlenmektedir. Buna göre, bir malın paylaşıma tabi tutulabilmesi için mal rejiminin kabul edilmesinden sonra edinilmesi ve aileye özgülenmesi gerekir. Bu nedenle paylaşmalı mal ayrılığı rejimi yasal mal rejimine göre daha sınırlı bir paylaşım öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine in detail the shared property separation regime; to deal with its establishment, provisions, termination and liquidation from a legal perspective. In the first part of our study, general information about the historical development of property regimes and property regimes in Turkish Law is given; In the second chapter, the shared property separation regime is examined in detail. After examining the establishment, principles and characteristics of the shared property separation regime, the issue of its provisions is discussed and the liquidation of the property regime is explained in detail in the last section. The shared property separation regime is one of the new optional property regimes introduced by the Turkish Civil Code numbered 4721 to our legal system. The shared property separation regime is a sharing based property regime. However, it differs from the legal property regime in that the sharing is done in kind as much as possible. There are two asset groups in this property regime: shared goods and non- sharing goods. Shared goods are goods that are shared equally between spouses during the liquidation phase. Non-sharing goods are goods that are not shared between spouses in liquidation. The scope of the assets values​ subject to sharing is determined by the purpose for which the asset value is specified. Accordingly, in order for a property to be shared, it must be acquired after the acceptance of the property regime and be peculiar to the family. For this reason, the shared property separation regime envisages a more limited distribution compared to the legal property regime.