Eşler arası mal rejiminin tasfiyesinde ispat
Proof in marital property division
- Tez No: 763248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER UYUMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Mal rejimlerinin tasfiyesinin söz konusu olduğu durumlarda, eşler arasında hangi mal rejiminin geçerli olduğu, malların mülkiyetinin kime ait olduğu, hangi mal gruplarına dâhil olduğu hususlarının ispatı önem arz etmektedir. Türk aile hukukunda edinilmiş mallara katılma, mal ayrılığı, paylaşmalı mal ayrılığı ve mal ortaklığı olmak üzere dört mal rejimi (TMK.m.218- 281) düzenlenmiştir ve eşler bunlardan birisini seçebilir. Ancak eşler tarafından seçim yapılmadığı durumlarda, kanun gereği uygulanan mal rejimi, edinilmiş mallara katılma rejimidir (TMK.m.202/ I). Eşler arasındaki mal rejiminin belirlenmesi, özellikle mal rejiminin sona ermesi durumunda, tasfiye aşamasında önem arz etmektedir. Çünkü mal rejimlerinin tasfiyesi, eşler arasında uygulanan mal rejimine göre yapılır. Türk Medenî Kanunu, eşler arasında geçerli olan mal rejiminin tasfiyesinde, ispata ilişkin bir takım ispat usulleri ve karineler öngörmüştür. Mal rejimlerinde ispat sorunu, kanunkoyucunun ispat zorluklarının aşılması amacıyla çeşitli karinelere yer vermesine neden olmuştur (TMK.m.222/ II, III; 243; 245; 261). Bundan başka, mal rejimlerinde ispat sorununun aşılması amacıyla eşlerin resmi senetle malların envanterini yapmalarına da imkân tanınmıştır (TMK.m.216). Bununla birlikte, edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesinde ispata ilişkin hususlar bakımından Hukuk Muhakemeleri Kanunu uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
In cases where it is in question of division of marital property, it is important to prove which marital property applies between the spouses, to whom the personal property belongs, to which groups of property included. In Turkish law of domestic relations, four marital property (TMK.m.218-281) have been organized as participation in acquired goods, separation of goods, shared separation of goods and community of goods, and the spouses can choose one of them. But in cases where there is no choice between the spouses, the marital property applied by operation of law, is the regime of participation in acquired property (TMK.m.202/ I). To determine the marital property between the spouses becomes more of an issue at the stage of liquidation, especially if the marital property has expired. Because the division of matrimonial property is carried out according to the marital property applied between the spouses. The Turkish civil code provides for a number of evidence and presumption based upon proof in division of matrimonial property applicable between the spouses. The problem of proof in marital property has led to include various presumptions in order to overcome the legislator's difficulties of proof (TMK.m.222/ II, III, 243; 245; 261 ). In addition, it was also allowed for the spouses to take an inventory of property with an formal deed in order to overcome the problem of proof in marital property (TMK.m.216). However, in the liquidation of the regime of participation in the acquired property, the Code of Civil Procedure will be applied in terms of issues related to proof.