Yeni Türk Medeni Kanunu'nda mal rejimleri
The property regimes in the New Turkish Civil Code
  1. Tez No: 250369
  2. Yazar: RIDVAN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sosyoekonomik alandaki gelişmeler ve bu gelişmelerin bireylerin yaşamlarına olan yansımaları,Kara Avrupası ülkelerinin hukuk sistemlerinde ,yasa koyucuların,medeni kanunlarda `evlilik birliği'nde taraflar arasında eşitliğin sağlanması için yeni düzenlemeler yapmalarına neden olmuştur.Mal rejimi hukukunda yapılan değişikliklerde iki önemli ilke temel olarak alınmıştır.Bunlar, eşitlikilkesi ve evlilik sona erdiğinde eşler arasındaki işbirliği ve dayanışma sonucunda elde edilen malvarlığıdeğerlerinin paylaşılması ilkesidir.Batı ülkelerindeki bu gelişmelerin varlığına paralel olarak, ülkemizin sosyal ve ekonomikşartlarındaki değişimler ve gelişmeler sonucunda Türk Medeni Kanunu'nunda yeniden gözdengeçirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır.Netice itibariyle 743 sayılı ve 17.02.1926 tarihli MedeniKanun'un yerini , 01.01.2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu almıştır.4721 sayılı kanunun getirdiği en önemli değişiklik yasal mal rejimine ilişkin düzenlemedir.Devrimniteliğindeki bu yasa özellikle eşitlikçi yaklaşımı ile dikkat çekmektedir.Her geçen gün ekonomik hayatta daha fazla yer alan kadınların ,eski medeni kanun dönemindemevcut olan yasal mal rejimi sebebiyle haksızlığa uğramaları , Medeni Kanun'da değişiklik yapılmasınıgerektirmiş ve sonuç olarak 4721 sayılı Yeni Medeni Kanun yürürlüğe konulmuştur.Yeni Medeni Kanun'da evlilik süresince edinilen malların evlilik boşanma veya eşlerden birininölümü ile sona erdiğinde eşit olarak paylaşılması kabul edilmiştir.Yasal mal rejimi olarak `EdinilmişMallara Katılma Rejimi' geçerli olacaktır.Seçimlik mal rejimleri olarak da ; Mal Ayrılığı Rejimi,Paylaşmalı Mal Ortaklığı Rejimi ,Mal Ortaklığı Rejimi kabul edilmiştir.Böylelikle ,01.01.2002 tarihinden önce edinilmiş mallar için `mal ayrılığı' , bu tarihten sonra ise`edinilmiş mallara katılma rejimi' uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The developments in the socioeconomic realm and their implications on the lives of individuals caused the European law makers to appeal to some amendments to the civil laws of judicial systems to sustain the equality between the parties in ?marriage community?.The amendments to the marital property law are based on two prominent principles and these are the principle of equality and division of matrimonial property acquired in the course of cooperation and solidarity between the couples.In parallel with such developments in the Western countries, the re-examination of the Turkish Civil Law turned into an obligation as a result of the changes in the social and economic conditions in Turkey.Consequently, the Old Civil Law (No. 743) dated February 17, 1926 was replaced by the New Law (No. 4721) enacted on January 1, 2002. The most significant change is the amendment to the marital property regime. This law, which can be regarded a revolution, is remarkable because of its egalitarian nature.The fact that women were suffering from injustice because of the existing marital property regime in the former law produced a need for amendment and thus the New Civil Law (No. 4721) was enacted.The New Civil Law ensures the equal distribution of property acquired during marriage following the death of one of the spouses or divorce. ?The Regime of Participation to Acquired Assets? is the legal property regime.The optional assets regimes were accepted as ?The Regime of Assets Division?, ?The Regime of Shared Ownership of Assets?, and ?The Regime of Equal Ownership?. Therefore, ?The Regime of Assets Division? will be applied for assets acquired before January 1, 2002 while for assets acquired after this date The Regime of Participation to Acquired Assets will be applied.