Buğdayda tohum kaynaklı bakteriyel hastalık etmenlerinin tespiti, bazı buğday çeşitlerinde reaksiyonlarının ve transpozon hareketlerinin belirlenmesi
Determination, varietal reactions and transposon movements of seedborne bacterial diseases of wheat
- Tez No: 679187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MURAT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, buğday tohumlarından buğday bakteriyel hastalık etmenlerinin izolasyonunu, biyokimyasal ve moleküler tanılarını yapmak, elde edilen bakteriyel izolatların transpozon profillerini ve sahip oldukları transpozonların inokule edildikleri buğday çeşitlerine aktarılıp aktarılmadığını belirlemek ve böylece transpozonların hastalık gelişimi ile ilişkisinin olup olmadığını ortaya koymak için yapılmıştır. Buğday tohumlarının yoğun olarak yetiştirildiği bölgelerden toplanan hastalıklı tohum örneklerinden yapılan izolasyonlar sonucunda Xanthomonas translucens pv. undulosa'ya ait 9 izolat elde edilmiştir. Bu izolatların virülenslikleri, 28 buğday çeşidinde saksı denemesi yapılarak belirlenmiştir. Buğday çeşitlerinin yapraklarına X. translucens pv. undulosa Siph8 izolatı inokule edilerek, çeşitlerin genomlarındaki transpozon profillerindeki hareketliliği ve/veya değişikliği Sukula, Nikita, Houba ve Hopi isimli transpozonlara ait primer çiftleri kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca aynı transpozonlarla X. translucens pv. undulosa'ya ait 9 izolatın genomlarındaki transpozon profillerindeki benzerlik/farklılıklara da bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to isolation, biochemical and molecular identification of wheat bacterial disease agents, to determine the transposon profiles of the obtained bacterial isolates and whether the their transposons are transferred to the inoculated wheat cultivars and to determine whether the transposons are related to disease development. Isolations from diseased seed samples collected from regions where wheat production was grown intensely, 9 isolates were identified as Xanthomonas translucens pv. undulosa were isolated. The virulence of these isolates were determined by pot experiments on 28 wheat cultivars. X. translucens pv. undulosa Siph8 was inoculated into the leaves of wheat cultivars, and the mobility and / or change in transposon profiles in the genomes of the cultivars were determined using transposon primer pairs named Sukula, Nikita Houba and Hopi. In addition, changes and / or mobility in transposon profiles of 9 isolates of X. translucens pv. undulosa have been demonstrated by using the same transposon primer pairs.