Bazı priming uygulamalarının buğdayda tohum çimlenmesi ve fide gelişimine etkileri
The effects of some priming treatments on seed germination and seedling development in wheat
- Tez No: 673518
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kuraklık stresinin bitki metabolizması ve büyümesi üzerinde olumsuz etkileri vardır. Tohum-primimg, bitkileri tohum aşamasında kuraklık stresine karşı güçlendirmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, H2O2 (50 M) ve GR24 (20 M) 'ün tohum-priming (1, 12, 24 ve 48 saat) ve yaprak uygulamalarının 21 günlük buğday fideleri (Triticum aestivum, kuraklığa duyarlı cv. Sultan 95 ve kuraklığa dayanıklı cv. Tosunbey) üzerindeki fizyolojik etkileri incelenmiştir. Bitki örnekleri, toplam klorofil içeriği, toplam protein miktarı, kök ve gövde uzunluğu, fide ağırlığı ve spesifik yaprak alanını belirlemek için kullanılmıştır. Sonuçlarımız, tohum-priming ile Tosunbey çeşidinde sadece GR24'ün büyümeyi artırdığını göstermiştir. Diğer taraftan, yapraktan GR24 uygulamasının PEG kaynaklı ozmotik stresin zararlı etkisine karşı her iki çeşitte de etkili olduğu, yapraktan H2O2 uygulamasının ise sadece Tosunbey çeşidinde etkili olduğu belirlenmiştir. Genel olarak GR24 uygulamasının her iki çeşitte de büyümeyi desteklediği, H2O2 uygulamasının ise sadece kuraklığa dayanıklı buğday çeşidinde büyümeyi arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drought stress has negative effects on plant metabolism and growth. Seed-priming is one of the ways used to strengthen crop plants at the seed stage against drought stress. In this study, the physiological effects of seed-priming (1, 12, 24, and 48 hours) and foliar treatments of H2O2 (50 M) and GR24 (20 M) on 21-day-old wheat seedlings (drought-sensitive Triticum aestivum, cv. Sultan 95 and drought-tolerant cv. Tosunbey) were studied. The plant samples were used to determine the total chlorophyll content, total protein amount, root and stem length, seedling weight, and specific leaf area. Our results showed that only GR24 increased growth in the Tosunbey variety with seed priming. On the other hand, foliar GR24 was effective in both varieties against the detrimental effect of PEG-induced osmotic stress, while foliar H2O2 treatment was effective only in the Tosunbey variety. Generally, it has been determined that the GR24 application supports the growth in both varieties, while the H2O2 treatment increases the growth only in drought-tolerant wheat variety.