Konya ili Çumra bölgesi kavun ekiliş alanlarındafusarium solgunluk etmeni (Fusarium oxysporum f.sp. melonis)'in tespiti ve biyolojik mücadele imkanlarının araştırılması
Determination of fusarium wild factor (Fusarium oxysporum f.sp. melonis) in melon culture areas in Çumra region in Konya province and investigation of biological fighting opportunities
  1. Tez No: 679189
  2. Yazar: HATİCE YAYLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Çumra ilçesinde kavun fusarium solgunluğuna karşı biyolojik mücadele imkanlarının araştırılması amaçlanmıştır. 2019-2020 yılları arasında Çumra bölgesinde hastalık belirtisi gösteren bitki örnekleri toplanmıştır. İzolasyon yapılan patojenlerin cins ve tür düzeyinde tanıları yapılmıştır. 47 tane Fusarium oxysporum f.sp. melonis izolattan 35 tane izolata patojenite testi yapılmıştır. Test sonucuna göre Fusarium oxysporum f.sp. melonis izolatların virülensliği %13,89-91,67 arasında çıkmıştır. Hastalıklı ve sağlıklı kavun bitkilerin bulunduğu ortamdan 61 bakteri, 2 fungus izole edilerek in vitro koşullarında etkililikleri belirlenmiştir. Fusarium oxysporum f.sp. melonis'in gelişimini farklı oranlarda engelleyen 25 bakteri, 2 fungus antagonizm göstermiştir. Etkili olan bakteri izolatın 11 tanesi, fungal izolatın ikisinide moleküler teşhisi yapılmıştır. Teşhisi yapılan bakteri türleri: Pantoea agglomerans, Klebsiella aerogenes, Bacillus mojavensis, Bacillus atrophaeus, Bacillus cereus,Enterobacter ludwigii, Bacillus thuringiensis, Bacillus subtilis. Fungal türler ise; Trichoderma harzianum, Trichoderma hamatum. Bacillus thuringiensis, Enterobacter ludwigii, Bacillus mojavensis, Bacillus atrophaeus, Bacillus cereus, Fusarium oxysporum f.sp. melonis'i in vitro da %17,25 ile %43,92 arasında değişen oranlarla gelişimini engellemiştir. Trichoderma harzianum, Trichoderma hamatum ise in vitro da hiperparazitik özelliğiyle etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate biological scientific researches against melon fusarium wilt in Çumra district. Plant samples showing signs of disease were collected in the Çumra region between 2019-2020. The pathogens that were isolated were diagnosed at the level of genus and species. 47 grains of Fusarium oxysporum f.sp. melonis pathogenicity tests were performed on 35 isolates from isolates. According to the test result, Fusarium oxysporum f.sp. melonis the virulence of isolates was between %13,89-91,67 61 bacteria and 2 fungi were isolated from the environment where the diseased and healthy melon plants were found and their effectiveness was determined in in vitro conditions. Fusarium oxysporum f.sp. melonis 25 bacteria and 2 fungus antagonism prevented the development of at different rates. Molecular identification of 11 of the effective bacterial isolates and two of the fungal isolates were made. Identified bacteria species: Pantoea agglomerans, Klebsiella aerogenes, Bacillus mojavensis, Bacillus atrophaeus, Bacillus cereus, Enterobacter ludwigii, Bacillus thuringiensis, Bacillus subtilis. The species are; Trichoderma harzianum, Trichoderma hamatum. Bacillus thuringiensis, Enterobacter ludwigii, Bacillus mojavensis, Bacillus atrophaeus, Bacillus cereus, Fusarium oxysporum f.sp. melonis prevented its development in vitro at rates varying between 17,25% and 43,92%. Trichoderma harzianum and Trichoderma hamatum were effective in vitro with their hyperparasitic properties.