18-24 hafta arası in-vitro fertilizasyon (IVF) gebeler ile aynı hafta spontan gebelerin fetal timus volümü açısından karşılaştırılması
Comparison of 18-24 Week In Vitro Fertilization Pregnants and Same Week Spotaneous Pregnancies From Fetal Thymus Volume
  1. Tez No: 679190
  2. Yazar: NURGÜL SELİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEDA GÜVENDAĞ GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Yardımcı üreme teknikleri kullanılarak gebe kalan hastalarda preeklampsi, intrauterin büyüme kısıtlılığı, düşük doğum ağırlığı gibi bazı komplikasyonların riskinde artış olmaktadır. In vitro fertilizasyon (IVF) aşamalarında intrastoplazmik sperm enjeksiyonu sırasında sitoplazmik yapıların hasar görebileceği öngörülmektedir. Çalışmamızda ikinci trimester gebelerde fetal timus boyutunun spontan gebeler ile IVF gebelerdeki durumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Bu prospektif vaka-kontrol çalışmasında, yüksek riskli gebelik risk faktörü içermeyen 18-24. gebelik haftasında ikinci trimester anomali taraması kapsamında Temmuz 2019 - Temmuz 2020 arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na normal gebelik takibi için başvuran IVF yöntemiyle veya spontan olarak gebe kalan 18-35 yaş aralığında toplam 135 gebe değerlendirildi. Tüm katılımcıların gravida, parite, vücut kitle indeksi, yaşı ve fetüsün ölçümleri kaydedildi. Aynı vizitte VOCAL programı ile ölçülen fetal timus volümleri ve gebelik haftası kaydedildi. Olgular gebelik sürecinde takip edildi ve doğumun olduğu gebelik haftası, doğum şekli, herhangi bir gebelik komplikasyonu olup olmadığı, yenidoğanın cinsiyeti, doğum kilosu, yoğun bakım ihtiyacı olup olmaması, kord kan gazı pH'ı, kord kan gazı baz açığı, doğum sonrası 1. ve 5. dakika APGAR skorları ayrı ayrı kaydedildi. Bulgular: Araştırmaya katılmaya gönüllü 135 gebeden dahil edilme kriterlerini sağlayan 74 gebe çalışmaya kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients conceived using assisted reproductive techniques, there is an increased risk of some complications such as preeclampsia, intrauterine growth restriction, low birth weight. It is assumed that cytoplasmic structures may be damaged during intracytoplasmic sperm injection during in vitro fertilization (IVF). In our study, we aimed to evaluate the second trimester fetal thymus size in spontaneous and IVF pregnant. Material method: In this prospective case study, 135 pregnant women who applied to the Department of Obstetrics and Gynecology between July 2019 and July 2020 within the scope of second trimester anomaly screening for normal pregnancy follow-up and became pregnant spontaneously or by in vitro fertilization aged between 18-35 at the 18-24 weeks of pregnancy without high-risk pregnancies were evaluated. All participants' gravida, parity, body mass index, age and measurements of the fetus were recorded. Fetal thymus volumes and pregnancy week measured by VOCAL program were recorded in the same visit. The participants were followed up during pregnancy and the pregnancy week, type of delivery, whether there are any pregnancy complications, newborns gender, birth weight, whether there is a need for neonatal intensive care, pH of cord blood, cord blood gas base deficit, 1st abd 5th minutes APGAR scores after delivery were recorded seperatly. Results: Of the 135 pregnant women who volunteered to participate in the study, 74 pregnant women who met the inclusion criteria were accepted into the study.