An Approximate method for the nonlinear seismic analysis of soil layers
  1. Tez No: 6792
  2. Yazar: EVREN MELTEM VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET TABAKALI ZEMİNLERİN DO?RUSAL OLMAYAN SÎSMÎK * ANALİZİ İÇİN YAKLAŞIK BİR YÖNTEM VURAL, Evren Meltem Yüksek Lisans Tezi, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Assoc. Prof. Dr. Haluk SUCUOGLU Haziran 1989, 106 Sayfa Yatay tabakalı kompozit zemin depozitlerinin sismik davranışını hesaplamak için bir analiz yöntemi geliştirilmiştir. Zemin depoziti yüzeyde serbest olup tabanda sabit kabul edilmiştir. Doğrusal olmayan davra nış gösteren zemin tabakaları kullanılarak her katman daki deplasman dağılımları ikinci dereceden polinom cinsinden ifade edilmiştir. Denklem takımları her zaman aralığında, çözülmektedir. Zaman aralıkları içinde doğrusal ivme değişimi kabul edilmiştir. Yöntemin sayıs al uygulamaları için Fortran dilinde bir bilgisayar programı yazılmıştır. Anahtar Sözcükler : Sismik analiz, Doğrusal olmayan zemin davranışı, Yatay tabakalı zemin depozitleri, Dimamik çözüm Bilim Kodu : Mühendislik Bilimleri (620) 620. 01. 00. Uygulamalı MEKANİK620. 01. 01.Mekanik Mukavemet iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN APPROXIMATE METHOD FOR THE NONLINEAR SEISMIC ANALYSIS OF. SOIL. LAYERS VURAL, Evren Meltem M. Sc. in Engineering Sciences Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Haluk SUCUOGLU June 1989, 106 Pages An analytical method is developed to predict the seismic response of soil deposits which are taken as a horizontally layered composite, free of stress at the surface and fixed at its base. Nonlinear stress strain characteristics of soil is taken into account. The displacement distributions in soil layers are expressed in terms of a second degree polynomial. Partial differ- antial equations are reduced to an ordinary differantial equation. The resulting equations are integrated by employing a direct step-by-step integration method with respect to time. In addition, linear acceleration varia tion is assumed within a time step. A computer program is prepared in Fortran to carry out the numerical work. Key Words : Seismic analysis, Nonlinear soil behaviour, Horizontally layered soil deposits, Dynamic solution m