Lateral pile interaction in alluvial soils
Alüvyon zeminlerde yanal kazık etkileşimi
- Tez No: 119543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
m ÖZET Kazaklar veya kazık temeller düşey yüke maruz kaldıkları gibi sıkça yatay yüke de maruz kalmaktadırlar. Düşey yükleme durumuna.göre kazık dizayn metotları iyi bilinmesine ve yaygın kullanılmasına rağmen yanal yükleme hali, geçmiş depremlerde kazık hasarlarına ilişkin raporlar sayesinde son zamanlarda daha çok dikkat çeker olmuştur. Bu nedenle yanal analiz yöntemleri özellikle uygulamadaki mühendisler tarafından daha az bilinir. Bu tez kapsamında alüvyonlu teminlerde kazıkların, yanal yük analizleri ek alınmaktadır. Eğrisel zemin-kazık etkileşimi üzerinde durulmuştur. Nispeten kolay anlaşılır ve iyi kurulmuş yöntemler kullanılmıştır. Asıl amaç,, eğrisel zemin-kazık etkileşim yöntemlerinin Izmir-Bostanlı bölgesindeki iki örnek zemin profilini kullanarak yerel inşaat mühendis topluluğuna tanıtılmasıdır.. Bu amaçla, atalet yükleri için. eş değer eğrisel p-y yöntemi kullanılmıştır. Diğer yandan, kinematik etkiler yaklaşık bir analitik yöntem ile ele alınmıştır. Temelde bu yöntem doğrusal olmasına rağmen, sismik olaya özgü dinamik zemin parametrelerinin uygun seçimiyle eğrisel etkiler de dikkate alınabiliniz Yanal yükleme altındaki kazık dizaynda, eğrisel yaklaşımın önemini göstermek için ayrıca doğrusal analizler de yapıldı. Beklendiği.gibi, zemin davranışının doğrusal öngörülmesi durumunda güvensiz tarafta kaimdi. Bostanlı bölgesindeki alüvyonlu zeminlerde ve benzerlerinde kazık dizaynı yapmakta ol^n mühendisler eğrisel zemin-kazık etkileşiminin daha çok üzerinde durmalıdırlar. Ayrıca, şu akılda tutulmalıdır ki izmir birinci derece deprem bölgesinde bulunmaktadır ve sismik harekete bağlı yanal yükler kazık dizaynında sıklıkla belirleyici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Piles or pile foundations are often exposed to lateral loads as well as axial loads. Although, design, methods, due to axial loading are well known, and used commonly, lateral loading cases have attracted more attention recently following reported case histories of damaged piles, during earthquakes. Therefore,, lateral analyses methods are known less especially among practicing engineers. In this thesis extent, pile design, due to lateral loading, in alluvial soils, is considerecL Emphasis has been, given to nonlinear soil-pile interaction. Relatively simple and well-established methods were used. Main goal was. to introduce nonlinear soil-pile interaction rnethodologies to the local civil engineering society by applying the proposed methodology to two sample soil profiles, in. Izmir-Bostanli region. Eox this, purpose pseuda-static nonlinear p-y method was used to account for inertial effects. Kinematical effects, on the other hand,, were considered using an approximate analytical method. Although this method is fundamentally linear, one can still account for nonlinear effects by choosing appropriate dynamic sou. parameters for a. particular seismic. evenL Linear analyses for inertial loading case were also performed to demonstrate importance of nonlinear approach, in. pile design under lateral. loading. As expected soil response as obtained by means of linear analysis was found on the unsafe side. Engineers who are dealing-wiih. pile design in alhıvial soils of Bostanliarea. _ and. soils, that, have similar characteristics should better consider nonlinear soil-pile interaction. One should also keep in mind that Izmir has been graded as a. first-degree earthquake zone and lateral loads due to seismic events often govern pile design.