Nonlinear collapse analysis of frame-wall structures
  1. Tez No: 6791
  2. Yazar: HAKAN TULUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET DUVAR-ÇERÇEVE SİSTEMLERİNİN DO?RUSAL OLMAYAN YIKILMA ANALİZİ TULUNAY, HAKAN YÜKSEK LİSANS, MÜHENDİSLİK BİLİMLERİ BÖLÜMÜ Tez Danışmanı : Doç. Pr. Haluk SÜCÜO?LU HAZİRAN 1989, 124 SAYFA Duvar-çerçeve sistemlerinin monotonik arttırımlı yük altında doğrusal olmayan analizini yapan bir yöntem geliştirilmiştir. Bilgisayar programı olarak kodlanan çözüm yöntemi duvar-çerçeve sistemlerin yıkıcı yükler altında yıkılma mekanizmalarının saptanmasında bir araç olarak kullanılabilmektedir. Dış yükler altında sistemin çeşitli elemanlarından gelen süneklilik talepleri saptanabilir. Doğrusal olmayan malzeme kesit düzeyinde doğrusal olmayan moment-eğrilik ilişkisi olarak ifade edilir. Eleman kuvvet- deformasyon ilişkisi kesit davranışının eleman boyunca entegrasyonu ile elde edilir. Analitik işlemde kayma deformasyonu ve eksenel de formasyon lar doğrusal deplasman bileşenleri olarak hesaba katılmıştır. Eksenel kuvvetlerin ivdeforraasyonlar üzerindeki lineer olmayan etkisi geometrik rij itlik matrisi olarak ifade edimiştir. Elde edilen analitik davranışın literatürde yayınlanmış test elemanları ile karşılaştırılması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar test elemanlarının gerçek doğrusal olmayan davranışlarının geliştirilen yöntemle oldukça doğru biçimde tahmin edildiğini ortaya koymaktadır. Anahtar sözcükler : Düşlem çerçeve, Duvar-çerçeve sistemi, Betonarme, Doğrusal olmayan analiz, Doğrusal olmayan malzeme, Doğrusal olmayan geometri. Bilim kodu : Mühendislik Bilimleri (620) 620.0.1.00 Uygulamalı Mekanik - 620.01.01 Mekanik Mukavemet v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NONLINEAR COLLAPSE ANALYSIS OF FRAME-WALL STRUCTURES TULUNAY, HAKAN M.S. in ENGINEERING SCIENCE DEPARTMENT Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Haluk SÜCÜO?LÜ JUNE 1989, 126 PAGES An analytical procedure for the nonlinear analysis of frame-wall systems under monotonuously increasing loads is developed. The procedure which is coded as a computer program in Fortran language can be used as a tool to establish the collapse mechanisms of the frame-wall structures subjected to destructive loads. Ductility demands from various elements of a system may be established under external loads. Material nonlinearity is expressed at the crossection level as anonlinear moment- curvature relations. Element force-deformation relations are obtained through the integration of crossection responses over the element length. Shear deformations and axial deformations are taken into account in the analytical procedure as the elastic deformation components. The nonlinear effect of axial loads on deflections is included i iin the form of geometric stiffness. Comparison of the analytical responses obtained for the test specimens reported in the literature is provided. The results revealed the accuracy of the developed method in predicting the actual nonlinear response of the test specimens. Keywords : Plane frame, Frame-wall Structure, Reinforced Concrete, Nonlinear Analysis, Geometric Nonlinear ity, Material Nonlinearity. iii