Z kuşağı bireylerin A ve B tipi kişilik özelliklerinin bireysel kariyer planlama üzerine etkisi: Isparta ili örneği
The effect of A and B type personality traits of generation Z individuals on individual career planning: Example of Isparta province
  1. Tez No: 679260
  2. Yazar: GÖKHAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı günümüz yenilenen ve gelişen teknolojinin bir parçası olan Z kuşağındaki bireyleri temsil eden lise öğrencilerinin A ve B tipi kişilik özelliklerinin bireysel kariyer planlamaları üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, bu araştırmanın örneklemini Isparta İl ve İlçesinde eğitim ve öğrenim gören lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anketin, birinci bölümde kariyer planlama ölçeği, ikinci bölümde A ve B tipi kişilik ölçeği ve üçüncü bölümde demografik veriler yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS 20 ve AMOS Programları kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma, doğrulayıcı faktör ve güvenilirlik analizi, korelasyon, çoklu regresyon analizi, bağımsız örneklem T-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri kullanılmış, toplanan veriler araştırmanın amacına uygun olarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda A tipi kişilik özelliklerinin işe verilen önem, hıza verilen önem boyutlarının, bireysel kariyer planlamanın kariyer uyumluluğu ve kariyer iyimserliği boyutları üzerinde anlamlı ilişki ve etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of type A and B personality traits of high school students representing which is individuals in the generation Z, who are a part of today's renewed and developing technology, on their individual career planning. For this purpose, the sample of this study consists of high school students according to education and training in District of Isparta Province. Survey method was used as data collection tool. The questionnaire includes career planning scale in the first section, personality scale type A and B in the second and demographic data in the third section. The data obtained were analyzed using SPSS 20. and AMOS Programs. Percentage, frequency, arithmetic mean and standard deviation, confirmatory factor and reliability analysis, correlation, multiple regression analysis, independent sample T-test and one-way analysis of variance (ANOVA) methods were used in the analysis of the data, and the collected data were interpreted in accordance with the purpose of the research. As a result of the research, it was determined that type A personality traits have a significant relationship and effect on the importance attached to work, the importance attached to speed dimensions, and the dimensions of career adaptability and career optimism of individual career planning.