Elektrikli araçlar için şasi modelinin belirlenmesi ve statik analizi
Determination and static analysis of the chassis model for electric vehicles
- Tez No: 679313
 - Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA ERFAN KUYUMCU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanoğlu, tarihin başlangıcından beri her zaman hareket etmeye karşı bir tutku duymuştur. En önemlisi bu tutku insan oğlunun hayatını yönlendirmiştir. Bu istek doğrultusunda, 19. Yüzyılın sonunda içten yanmalı motorun ve otomobilin icadı gerçekleşmiştir. Bu tarihten itibaren insanoğlunun hayatında ulaşımda değişiklikler olmaya başlamıştır. Otomobil sektörü dönem içinde kendini yenilemiş ve bir üst seviyeye çıkarmıştır. Dünya nüfusunun artışı trafiğe çıkan araç sayısında artış göstermiştir. Bu artışla beraber içten yanmalı motorlara sahip araçlar çevreye sağlığına zararlı gazlar miktarını artırmaktadır. Bu durum çevre kalitesini olumsuz yönde etkilemiş ve araç performansı için farklı enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. Bunlara, gelecekteki petrol rezervlerinin tükenecek olması da eklenince elektrikli araçlara olan talep hızlanmıştır. Elektrikli araçlarda en önemli konulardan bir tanesi de araçların tam pil dolumunda kat edebildikleri mesafedir. Araçların uzun mesafeler kat etmesini etkileyen birçok etken mevcuttur, bu çalışmada araç şasi modellemesi ve bu modellemenin statik analizi gerçekleştirilmiştir. Bundan dolayı araçların yapımında malzeme seçimi ve araçların ağırlık çok büyük önem arz etmektedir. Bu tezde elektrikli bir aracın şasi modellemesi, şasi yapı modeli ve malzeme seçimi için incelemeler ve araştırmalar yapılıp en uygun malzeme ve model seçimleri yapılmıştır. Seçilen modelin belli ölçülerde ve uygunlukta 3 boyutlu çizimi yapılmıştır. Bu 3 boyutlu çizimlerin tek tek teknik çizimleri çıkarılmıştır. Yapılan modellemeler ve seçilen malzeme yapısının uygun olup olmadığını test etmek ve yorumlamak için ansys programında statik analizleri yapılmıştır. Şasi'nin belli bölümlerinin statik analizleri yapılmıştır. Bu statik analizler sonucunda incelemeler ve yorumlamalar yapılmıştır. Sonuç olarak seçmiş olduğumuz şasi modeli olan küvet tipi ve şasi için ham madde olarak seçilmiş olan Alüminyum 7079 alışımı uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The human being has always had a passion for action since the dawn of history. Most importantly, this passion guided the life of the human being. In line with this request, the invention of the internal combustion engine and automobile took place at the end of the 19th century. Since this date, changes in transportation have started to occur in the life of human beings. The automobile industry has renewed itself during the period and took it to the next level. The increase in the world population has increased the number of vehicles on the road. With this increase, vehicles with internal combustion engines increase the amount of gas harmful to the environment. This situation negatively affected the environmental quality and directed it to different energy sources for vehicle performance. With the addition of the depletion of future petrol reserves to these, the demand for electric vehicles accelerated. One of the most important issues in electric vehicles is the distance that vehicles can cover when fully charged. Therefore, the selection of materials and the weight of the vehicles are of great importance in the construction of the vehicles. In this thesis, the chassis modeling of an electric vehicle, the chassis structure model and material selection were made, and the most suitable material and model selections were searched and selected. 3D drawing of the selected model was made in certain dimensions and suitability. Technical drawings of these 3D drawings have been made one by one. Static analysis was performed in ansys program in order to test and interpret whether the modeling and the selected material structure are suitable. Static analysis of certain parts of the chassis has been made. As a result of these static analysis, examinations and interpretations were made. As a result, the tub type, which is the chassis model we have chosen, and the aluminum 7079 alloy chosen as the raw material for the chassis were deemed appropriate.