The effect of employer branding on employer attractiveness and employees' loyalty
İşveren markasının çalışan bağlılığı ve işverenin çekiciliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 679312
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖZGEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Atılım Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 186
Özet
Değişen ve zorlaşan rekabet koşulları örgütleri daha verimli ve etkin çalışmaya itmektedir. Bunu yapabilmek için kuruluşların daha iyi üretim kaynaklarına ihtiyacı vardır. Bir organizasyon için temel yetkinlikleri sağlayan üretim faktörleri arasında; doğal kaynaklar, entelektüel kaynaklar, finansal kaynaklar, hammadde, daha iyi üretim teknikleri yer almaktadır. Benzer şekilde, işletmelerin üstün bir pazar konumu elde etmeleri için üstün niteliklere sahip çalışanlara sahip olmalarının yüksek rekabet avantajı elde edecekleri de söylenebilir. Bu nedenle işletmelerin yetenekli ve yüksek potansiyele sahip çalışanları cezbetmek ve kendine bağlamak için kendilerini çekici işverenler olarak pazarlamaları, bir diğer ifade ile, ikna edici bir işveren markası yaratmaları gerekmektedir. Bir işveren markası yaratmak, kuruluşların başarılı olmalarına ve iş piyasasında rekabet avantajına sahip olmalarına öncülük eden benzersiz ve yetenekli çalışanları çekmelerine olanak sağlar. Ayrıca işveren markası örgütün değerlerine ve kültürüne bağlı, tatmin olmuş, sahip olduğu aidiyet duygusundan dolayı her koşulda işine devam eden, verimliliği yüksek çalışanlar kazandırır. Bu çalışma, işveren markası ile çalışanların sadakati ve işverenlerin çekiciliği arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Verilerin elde edilmesi aşamasında çevrimiçi anket yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre işveren markası ile işverenlerin çekiciliği arasında yüksek bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde işveren markası ile çalışan bağlılığı arasında da yüksek bir ilişki görülmektedir. Dolayısıyla işveren markasının işverenin çekiciliğini olumlu yönde etkilediği ve çalışanların bağlılığını artırdığı söylenebilir. Sonuçlara göre, işveren markasının çalışan sadakati ve artan rekabet gücü üzerindeki olumlu etkisi göz önüne alınarak, yöneticilerin işveren markasını kavramını daha etkin bir şekilde kullanmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Economic conditions push organizations to work more efficiently and more effectively. To do this, organizations need better production factors. Among the factors of production, natural resources, intellectual resources, financial resources, raw material, better production techniques, provide core competencies for an organization. To achieve a superior market position, organizations need to create superior value through competitive advantage which is mostly bound to having superior employees. For this reason, to attract and bond capable and high potential employees, the organizations should market themselves as attractive employers to the workforce to prefer them and be loyal to them. That is to say, companies should make a compelling employer branding. Employer branding allows organizations to attract unique and talented employees who lead organizations to succeed and have a competitive advantage in the business market. In addition, gain a high productive employee who is satisfied and loyal to the values and culture of the organization and continue to work under any circumstances due to the belonging feelings that they have. In this manner, this paper has investigated the relationship between employer branding and employees' loyalty and employer attractiveness. To clarify the result, a total number of 409 participants attended the online survey questionnaire. The results were found, and they support the study excepts. According to the results, it is observed that there is a high correlation between employer branding and employers' attractiveness. Likewise, a high correlation between employer branding and employee loyalty is seen. Therefore, it can be claimed that employer branding impacts the attractiveness of an employer positively and enhances the employees' loyalty. According to the obtained results, it is recommended that the managers use the employer branding effectively and the awareness about the impact of its content on loyalty and attracting employees to more benefit in achieving the organization's goals should be increased.