Adli bilişimde standardizasyon, sertifikasyon, akreditasyon ve en iyi uygulamalar
Standardization, certification, accreditation and best practices in digital forensics
- Tez No: 679326
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK SAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hukuk, Forensic Medicine, Computer Engineering and Computer Science and Control, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Elektronik cihazlar ile internetin suç faaliyetlerinde kullanımının yaygınlaşması neticesinde bilişim sistemlerinin suçun hedefi olduğu kadar aracı konumunda olmasının çocuk pornografisinden kişisel verilerin çalınmasına, fikri mülkiyetin tahrip edilmesinden dolandırıcılık ve hırsızlık gibi daha pek çok suçun işlenmesinde kullanılmasına sebep olmaktadır. Bu suçlar ceza hukukunun klasik suçlarından farklı olarak mekandan bağımsız ve soruşturulması ile kovuşturulması noktasında da çok sayıda tutarsızlık ve belirsizlik içermektedir. Uluslararası nitelik kazanan adli olaylarda, ülkeler arasında düzenlenmiş adli bilişim süreçleri, metotları ve yasal mevzuatları arasındaki farklılığın yaratacağı olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak için, adına“best practices”denilen en iyi uygulama rehberleri hazırlanarak, standardizasyon, akreditasyon ve sertifikasyonlar düzenlenmiş, hukuki zemini sağlamlaştırmak için de uluslararası nitelikli kanunlar ve sözleşmeler kabul edilmiştir. Son yıllarda yapay zeka sistemlerinin gelişmesi, bulut bilişim ve nesnelerin interneti teknolojilerinin oluşumu, adli bilişimin yerleşik depolama cihazlarından daha farklı özellikli sistemlerin incelenmesini zorunlu kılmaya başladı. Henüz uluslararası platformda klasik adli bilişimin en iyi versiyonuna ulaşılamamışken, daha belirsiz bir alan olan bulut ve IoT için daha çok çalışmak gerektiği ortadadır. Çalışmanın oluşturulma amacı da geçmişteki ve günümüzdeki yöntemlerden yola çıkarak, gelecek teknolojilere uyumlu bir model ve modele uygun yeni teknik ve hukuki kurallar ihtiyacıdır. Bu çalışma, bu ihtiyacın çerçevesini çizen bir metodoloji izleyerek yol gösterici bir sistem benimsemiştir. Adli Bilişim aşamalarının geniş ve detaylı şekilde düzenlenerek, bulut bilişim, IoT ve yapay zeka sistemlerine entegre edilebilecek esneklikte bir model oluşturulması, rehberlerin, standartların ve hukuki düzenlemelerin model basamaklarına uygun şekilde güncellenmesi gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
As a result of the widespread use of electronic devices and the internet in criminal activities, the fact that information systems are in the position of an intermediary as well as the target of the crime causes them to be used in many crimes such as child pornography, theft of personal data, the destruction of intellectual property, fraud and theft. Unlike the classical crimes of the criminal law, these crimes are independent from the place and contain many inconsistencies and uncertainties in terms of investigation and prosecution. In order to eliminate the negative consequences of the difference between forensic informatics processes, methods and legal regulations regulated between countries in international forensic cases, best practice guides have been prepared, standardizations, accreditations and certifications have been regulated and international laws and conventions have been adopted to strengthen the legal basis. In recent years, the development of artificial intelligence systems, the appearance of cloud computing and internet of things technologies have made it necessary to examine systems with different features than the built-in storage devices of forensic computing. While the best version of classical forensics has not yet been reached in the international platform, it is clear that more work is needed for the cloud and IoT, which is a more uncertain area. The purpose of the thesis study is the need for new technical and legal rules that are suitable for a model and model compatible with future technologies, based on the methods of the past and present. This study adopts a guiding system by following a methodology that outlines this need. It is the necessity of arranging the stages of Digital Forensics in a wide and detailed way, creating a flexible model that can be integrated into cloud computing, IoT and artificial intelligence systems, and updating the guidelines, standards and legal regulations in accordance with the model steps.