Adli Bilişim Yönetim Sistemi: Bir model önerisi
Digital Forensics Management System: A model proposal
- Tez No: 615693
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ YAVUZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Sayısal ürün ve hizmetlerin çok yoğun kullanıldığı günümüz teknolojik ortamında, kamu düzeni ve hukuk sistemine destek sağlamak üzere suç ve suçluyu çözümleyici şekilde“Adli Bilişim”hizmetinin sunulması için artan bir ihtiyaç bulunmaktadır. Adli bilişim; olay yerinin incelenmesi, suçun tanımlanması, delillerin elde edilmesi ve kayıt altına alınması, suç ve delillerin ilişkilendirilmesi ve analizi, analiz metotlarının çapraz doğrulaması, analiz sonuçlarının raporlanması, bilirkişi tespitlerinin mahkemelere sunulması ile analiz rapor ve sonuçlarının arşivlenmesi hizmetlerinin sürekli, güvenilir ve maliyet-etkin şekilde sunulmasını kapsamaktadır. Adli Bilişim hizmetinin bir sistem bütünlüğü içerisinde ve tanımlanmış standartlara uygun olarak yönetilmesi maksadıyla uygulamada ve/veya literatürde önerilmiş bir modele rastlanmamış ve böyle bir modele ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Bahsedilen bu ihtiyacın karşılanması maksadıyla bu çalışma ile; maliyet-etkin, evrimsel nitelikte, yürürlükteki kanun ve mevzuata uygun, gelecekteki ihtiyaçları da dikkate alan, çok yönlü, derinliği ve genişliği olan bir perspektifte, standartlara uygun, sistemli bir adli bilişim yönetim yeteneği kazanılması maksadıyla, teorik, pratik, teknik ve organizasyonel düzenlemeler ile alt yapı, yazılım, donanım, eğitim, kaynak planlaması ve iş ortamı gereksinimleri ile diğer tüm fonksiyonların bir sistem bütünlüğü içerisinde ele alındığı özgün bir“Adli Bilişim Yönetim Sistemi”modeli ortaya konulmuştur. Modelin geliştirilmesinde;“Sistem Tasarımı”,“Analitik Yaklaşım”,“Delphi Metodu”,“SPSS”ile“Gephi Ağ Analiz Yazılımı”kullanılmıştır. Modelin ABD Standardizasyon ve Teknoloji Enstitüsü ile Avrupa Birliği Siber Suç Görev Kuvveti tarafından ortaya konulan adli bilişim tavsiyeleri ile karşılaştırılması yapılarak üstünlükleri ortaya konulmuştur. 16 farklı fonksiyonel alan ile bunlara ilişkin 134 ayrı görevin tanımlandığı bu yönetim modeli, literatürde kendi türünün ilk örneği olup, modelin özellikle üst seviyeli ve stratejik merkezi otoriteler tarafından benimsenerek uygulamaya konulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is an increasing need for“Digital Forensics”in today's environment, where digital products and services are densely used, in order to support public order and judicial system, investigating and solving crimes and identifying criminals. Digital Forensics incorporates, investigation of crime scene, description of crime, acquisition and recording of evidences, association and analysis of crime and evidences, cross verification of analysis methods, reporting of analysis results, submission of expert witness reports to courts, archiving of analysis reports and analysis results in a continuous, reliable and cost-effective manner. In order to manage systematically complete digital forensics services that complies with defined standards, no model in use has been encountered and no proposed model in literature is found, accordingly the need for such a model is identified. This work put forward an authentic“Digital Forensics Management System”model, that aimed to achieve a systematic digital forensics management ability which is cost-effective, evolutionary, complied with current rule of law, considered future needs, assessed in a multi directional way with deeper and wider perspective. The proposed model, that is supposed to be adopted in principle by central-high and strategic level, processed theoretical, practical, technical and organizational arrangements with infrastructure, software, hardware and training needs, resource planning and work environment requirements as well as other additional functions to meet aforementioned unfulfilled need. Systems Design, Analytical Approach, Delphi Method, SPSS Package, and Gephi Network Analysis Software are used in development phases of the model. The proposed model is then compared to US National Institute of Standards and Technology and European Union Cybercrime Task Force digital forensics“recommendation lists”and advantages are put forward. The proposed management model, where 16 different functional areas and 134 different tasks are defined, is an authentic model and recommended to be adopted and implemented by high level strategic central authorities.