Ulusal ve uluslararası ceza hukukunda siber suç ve Türkiye'de siber suç soruşturmasının işleyişi
Cyber crime in national and international criminal law and the process of cyber crime investigation in Turkey
  1. Tez No: 929267
  2. Yazar: GÖRKEM NAZLI ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Adaleti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, siber suçlarla mücadelede ceza adalet sistemi uzmanlarının karşılaştığı zorlukları, bu zorluklara dair çözüm önerilerini ve siber suçların hukuki, teknik ve operasyonel boyutlarını incelemektedir. Araştırma, siber suçların tanımını, sınıflandırmasını ve özelliklerini ele alarak, bu suçların soruşturulmasında karşılaşılan sorunlara ve çözüm önerilerine odaklanmıştır. Araştırmada, siber suçların sınır ötesi doğası, faillerin anonim kalabilmesi ve dijital delillerin uçuculuğu gibi temel özelliklerin mücadeledeki zorlukları artırdığı vurgulanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde Türkiye'deki kolluk, savcı, hâkim, avukat ve bilirkişilerden oluşan ceza adalet sistemi uzmanlarıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanmaktadır. Bulgular, Türkiye'de siber suç mevzuatının uygulamadaki yetersizliklerini, uluslararası işbirliğinin sınırlılıklarını ve elektronik delil yönetimi süreçlerindeki eksiklikleri ortaya koymuştur. Ayrıca, ceza adalet sistemi uzmanlarının siber suç ve elektronik delillere ilişkin bilgi eksiklikleri tespit edilmiştir. Araştırma, uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi, hukuki çerçevenin güçlendirilmesi ve adli bilişim alanında uzmanlaşmış insan kaynağı oluşturulması gibi öneriler sunmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın sonuçları, siber suçlarla mücadelede hukuki çerçeve, adli bilişim süreçleri ve uluslararası işbirliği alanlarında daha fazla standardizasyon ve geliştirilmiş politikalar gerektiğine işaret etmektedir. Gelecekteki araştırmalara yönelik olarak, siber suçların sürekli değişen doğasına uyum sağlayacak dinamik düzenlemeler ve disiplinler arası çalışmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the challenges faced by criminal justice system experts in combating cybercrimes, proposed solutions to these challenges, and the legal, technical, and operational dimensions of cybercrimes. The study focuses on the definition, classification, and characteristics of cybercrimes, and the problems encountered in the investigation of these crimes and proposed solutions. The research emphasizes that the cross-border nature of cybercrimes, the anonymity of perpetrators, and the volatility of digital evidence increase the challenges in combating them. The study is based on semi-structured interviews conducted with criminal justice system experts in Turkey, including law enforcement officers, prosecutors, judges, lawyers, and experts, within the framework of qualitative research methods. The findings reveal the inadequacies in the implementation of cybercrime legislation in Turkey, the limitations of international cooperation, and the deficiencies in electronic evidence management processes. In addition, the lack of knowledge of criminal justice system experts regarding cybercrime and electronic evidence has been identified. The study offers suggestions such as developing international cooperation, strengthening the legal framework, and creating human resources specialized in the field of digital forensics. In this context, the results of the study indicate that more standardization and improved policies are needed in the legal framework, digital forensics processes and international cooperation in the fight against cybercrimes. Dynamic regulations and interdisciplinary studies that will adapt to the ever-changing nature of cybercrimes are recommended for future research.