Untold story of intra-party democracy: The case of Germany, Italy, and Austria
Parti-içi demokrasinin anlatılmamış hikayesi: Almanya, İtalya ve Avusturya
- Tez No: 679336
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇARKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, 19 ülkenin parti içi demokrasilerindeki farklılıkların kapsamını ve doğasını incelemektedir. En Benzer Sistemler Tasarımı metodunu kullanarak Almanya, İtalya ve Avusturya karşılaştırmalı bir bakış açısıyla incelemektedir. Tez çalışması, benzer tarihsel ve siyasi mirası paylaşan devletlerin nasıl farklı düzeylerde parti içi demokrasiye sahip olduğunu göstermektedir. Tez, Almanya, İtalya ve Avusturya'nın sahip olduğu benzerliklere rağmen neden farklı parti içi demokrasi düzeylerine sahip olduğu sorusuna cevap vermektedir. Tez, farklı parti içi demokrasi düzeylerini açıklamak için yasal hükümleri ve siyasi partilerin ideolojilerini kullanacaktır. Parti sistemleri ve parti tipleri önerilen hipotezlere alternatif bir açıklama olması için kullanılabilir. Üç ülkenin demokrasi düzeyi, GSYİH ve Yönetişim düzeyi, benzer puanlara sahip olduğu için, parti içi demokrasilerindeki farklılıkları açıklamak için zayıf ve yetersiz kalmaktadır. Yasal düzenlemelerin ve siyasi partilerin ideolojilerinin parti içi siyaset üzerindeki etkilerini incelemek adına bu tez, parti içi demokrasi ölçümünde Siyasi Parti Veri Tabanı Projesi endeksini ve ilgili yasal hükümleri ölçmek için bu projede oluşturulan bir endeksi kullanılacaktır. Bu araştırmada iki sonuç elde edilmiştir. İlk olarak, Almanya, İtalya ve Avusturya, parti içi demokrasiyi düzenleyen yasal hükümlerin varlığından kaynaklanan farklı bir parti içi demokrasi seviyesine sahiptir. İkinci olarak, siyasi partilerin ideolojileri göz önüne alındığında, İtalya ve Avusturya da olduğu gibi yasal hükümlerin yokluğunda sol veya çevreci partilerin sağ partilere göre daha demokratik davrandıkları görülmektedir. Son olarak, Almanya'nın belirlemiş olduğu yasal hükümler sayesinde, sağ siyasi partiler kendi parti içi eylemlerinde demokratik ilkeleri takip ettikleri gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the intra-party democracies of 19 countries. Based on the classical method of Most Similar Systems Design, Germany, Italy, and Austria are the cases to seek the nature and reasons of differences in intra-party democracies. These cases show how different states that share a common historical and political heritage have different levels of intra-party democracy. The thesis will answer why Germany, Italy, and Austria have different levels of intra-party democracy despite their similarities. The thesis will show that legal provisions and political party ideologies influence the degree of intra-party democracy. Party systems and party types can provide an alternative explanation to legal provisions. The level of democracy, GDP, and Governance levels of the countries are weak and insufficient to explain the different levels of intra-party democracy as these three countries have similar values. To examine the effects of legal provisions and political party ideologies on intra-party politics, this paper uses the Political Party Database Project index as a measure of intra-party democracy and an index constructed in this project to measure the related legal provisions for intra-party democracy. There are two main findings of this research. First, Germany, Italy, and Austria have different levels of intra-party democracy, which can be attributed to the presence of legal provisions regulating intra-party democracy. Second, political party ideologies show that left-wing or environmentalist parties are accepted as acting more democratically than right-wing parties without legal provisions, as in Italy and Austria. Finally, right-wing political parties can follow democratic principles for their internal action with well-established legal provisions, such as Germany.