Arsa değerini etkileyen faktörlerin incelenmesi: Nazilli ilçesinde bir uygulama
Investigation of factors affecting land value: An application in Nazilli district
- Tez No: 679346
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEMİR GÜNDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyanın ve teknolojinin hızla gelişmesi sonucunda insanların yaşam standartları ve refah seviyeleri hızla değişiklik göstermeye başlamıştır. Kişilerin en temel ihtiyaçlarından olan barınma ve korunma ihtiyaçlarını sağlayan gayrimenkuller tasarruf sahipleri için de önemli bir yatırım aracı haline gelmiştir. Gayrimenkul sektörüne olan ilginin artmasıyla birlikte söz konusu gayrimenkullerin değerlemesi noktasında ihtiyaç artmaktadır. Bununla birlikte gayrimenkullerin değerlemesinin objektifliği ve gerçek değerin tespiti önem arz etmektedir. Bu çalışmada imarlı konut arsalarının değerlemesinde kullanılan kriterlerin fiyatı hangi oranda etkilediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nazilli ilçesi İsabeyli mahallesinde bulunan gerçek satış fiyatları tespit edilmiş 98 konut imarlı arsa, 4 farklı bağımlı değişken ele alınarak 15 bağımsız değişken ile hedonik regresyona tabi tutulmuştur. Söz konusu regresyonlar içinde en yüksek R2'ye sahip olan toplam arsa satış fiyatının bağımlı değişken olarak kullanıldığı model (Y=53286,21+4132,94X_1+289,30X_2+155,99X_3-177,17X_4-93,00X_5-60,68X_(6 )+80842,21X_7+71295,96X_8) dikkate alındığında arsanın yola cephe uzunluğu, inşaat yapılabilir alanı, ilköğretim okuluna uzaklık, üniversiteye uzaklık, camiye uzaklık, bulvara uzaklık, ayrık veya blok nizam yapı tarzı ve bulvara cephe olma bağımsız değişkenleri anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid development of the world and technology, people's living standards and welfare levels have started to change rapidly. Real estate, which provides shelter and protection, which is one of the most basic needs of people, has also become an important investment tool for savers. With the increasing interest in the real estate sector, the need for the valuation of these real estates is increasing. However, the objectivity of the valuation of real estate and the determination of the real value are important. In this study, it is aimed to determine to what extent the criteria used in the valuation of zoned housing plots affect the price. The real sales prices of 98 residential plots in Nazilli district were determined, and 4 different dependent variables were taken into consideration and hedonic regression was made with 15 existing independent variables. The model in which the total sale price of the land, which has the highest R2, is used as the dependent variable in the regressions in question. Considering the model (Y=53286,21+4132,94X_1+289,30X_2+155,99X_3-177,17X_4-93,00X_5-60,68X_(6 )+80842,21X_7+71295,96X_8) in which the total land sales price, which has the highest R2, is used as the dependent variable, the facade, the construction area, the distance to the primary school, the distance to the university, the distance to the mosque, the distance to the boulevard, split and block The independent variables of regular building style and boulevard facade were found to be significant.