Fotoğraf ve ideoolji: Yeni medyanın haber pratiklerinde işçi fotoğrafları
Photography and ideology: Workers photos in new media news practices
- Tez No: 679347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAHATTİN KANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Journalism, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Fotoğraf ve ideoloji, kitle iletişim araçlarının ideolojik kuşatma aracı olarak kullanıldığı varsayımından yola çıkılarak, fotoğraf yoluyla gerçeğin yeniden üretimine işaret eden kapsayıcı bir üst başlığa karşılık gelmektedir. İdeolojiler, gerçeğin yeniden üretilmesi ve topluma yapılandırılmış şekliyle empoze edilmesi bağlamında çeşitli araçlar kullanmaktadır. Bu araçlardan biri olarak, kitle iletişimi kapsamında medya kavramsallaştırmasıyla bilinen kurumların, başat ideolojilerin temel çelişki noktası olan üretim ilişkileri üzerindeki temsil pratiklerinin, fotoğraflara da yansıdığı düşünülmektedir. Mevcut üretim ilişkilerinin emek kanadını oluşturan işçilerin, liberal sistemlerde iktidarlarla çıkar birliği içerisindeki, ana akım olarak nitelendirilen medya kurumlarında tarihi sınıfsal bağlarından yoksun olarak temsil edildiği varsayılmaktadır. İdeolojik konumlanmanın gereği olarak alımlanan bu temsil pratiğinin karşısında, kendi temsil biçimlerini, işçileri toplumsal bir sınıf olarak kabul ederek oluşturan bir başka ideolojik yaklaşım yer almaktadır. İşçilerin, medyada iki farklı ideolojik yaklaşımla temsil edilme pratiklerine, fotoğrafın araçsallaştırılarak kullanılması temelinde analizine yönelen bu çalışma kendine evren olarak, medyanın 21. yüzyılda geldiği son noktayı belirtmekte kullanılan“yeni medya”ortamını belirlemiştir. Yeni medya bir yandan kendine has özellikleriyle geleneksel medyayı dönüştürmekte, diğer yandan neoliberal politikaların gölgesinde, geçmiş yüzyılların romantik bir anısı olarak bakılan sınıf temelli mücadelelere alternatif alanlar açmaktadır. Bu durumun haber fotoğraflarına yansıya izleri belirlenmeye çalışılmaktadır. Bu hedefle, çalışmanın birinci bölümünde ideoloji, kitle iletişiminin temel nitelikleri ve kuramsal tartışmalar ile yeni medya kavramının kapsamı, özellikleri ve ekonomi politiği zeminindeki kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, fotoğrafın gelişim sürecinin kısaca anlatılmasından sonra gerçeklik ve estetikle bağına ilişkin literatürdeki söylemlere yer verilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde atıfta bulunulan fotoğraf ve ideoloji ilişkisine bu bölümde kitle iletişiminde seçme edimi kapsamında değinilmiştir. Fotoğrafın, genel bir yaklaşımla“doğada olanın belgesi”olma misyonuyla estetik kaygıların yansıtıcı olarak, sanatın ortamında bulunma halinin yanında politik bir araç olarak ideolojiler açısından da işlevselleştirildiğinin anlatılmaya çalışıldığı bu çalışmanın üçüncü bölümünde: Belirlenen yayın organlarının, yeni medya uygulamalarından biri olan Twitter'da paylaştığı işçi fotoğraflarının önce kategorilere ayrılması, sonra da bu kategorilerdeki fotoğraf sayılarının ne anlama geldiğinin analiz edilmesine yer verilmiştir. Yayın organlarının, işçi haberlerinde işçileri hangi fotoğraflarla temsil ettiği, hangi fotoğrafları haberlerinde kullanmaktan kaçındıkları, ideolojik yönelimlerine bağlı olarak farklılık gösterdiği yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Photography and ideology correspond to an overarching title that points to the reproduction of reality through photography, based on the assumption that the mass media are used as an ideological containment tool. Ideologies use various tools to reproduce reality and impose it on society as being structured. As one of these tools, it is thought that the representation practices of institutions known as the media conceptualization within the scope of mass communication, on the production relations, which are the main contradiction point of the dominant ideologies, are also reflected in the photographs. It is assumed that the laborer, who constitute the labor side of the existing production relations, are represented in media institutions, which are in the union of interests with the powers in liberal systems, without historical class ties. Opposite to this practice of representation, which is perceived as a requirement of ideological positioning, there is another ideological approach that creates its representation forms by accepting laborers as a social class. This study, which focuses on the practice of representing laborers in the media with two different ideological approaches, on the basis of the use of photography by instrumentalization, has determined the“new media”environment, which is used to indicate the last point the media has reached in the 21st century, as its universe. While new media transforms traditional madia with its uniqe features, it also opens alternative spaces to class based struggles which are regarded as a romantic memory of past centruies, under the shadow of neoliberal policies. This study seeks to determine the traces of the reflections of the mentioned facts to news photographs. With this aim, in the first part of the study, ideology, the basic characteristics of mass communication and theoretical debates, the scope and characteristics of the concept of new media and the concepts on the basis of political economy are explained. In the second part, after a brief explanation of the development process of photography, the discourses in the literature regarding its connection with reality and aesthetics are tried to be included. In this section, the relationship between photography and ideology referred to in the first part, is mentioned within the scope of the act of selection in mass communication. In the third part of this study, in which it is tried to explain that photography is functionalized in terms of ideologies as a political tool as well as being in the environment of art, reflecting aesthetic concerns with the mission of being“the document of what is in nature”with a general approach: first the categorization of the laborer photos shared on Twitter by the determined media organs, and then the analysis of the meaning of numbers of these photographs in the given categories is shared. It has been concluded that the laborer photographs either to be represented or to be avoided in the laborer news, differ depending on the ideological orientations of the media organ.