Türkiye'de paket sigorta uygulamalarının Schengen ülkeleri ile karşılaştırılması: Otomobil sigortaları örneği
Comparison of package insurance practices in Turkey with Schengen countries: An example of automobile insurance
  1. Tez No: 679351
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye, toplumdaki bölgesel değişkenlere göre sigorta ekosistemini planlamaktadır. Otomobil Sigortaları için konumlandırılan çeşitli teminatlar ve hizmetler potansiyel sigortalılara sunulmaktadır. Schengen Bölgesi'nde paket halinde sunulan Otomobil Sigortaları ve Türkiye'de sunulan Otomobil Sigortalarına ait teminat bilgileri ele alınarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Türkiye'nin yapılan bu karşılaştırmalar sonucunda bulunduğu konum ve gelişme kaydedebileceği noktalar incelenmiştir. Schengen Bölgesi'nde uygulanan sigorta modeliyle birlikte ihtiyaçlara cevap verebilen teminatların tek poliçede toparlanabilmesi prim/fayda bakımından öne çıkmaktadır. Türkiye'de ise aynı kapsamı karşılayabilmek için en az iki poliçeye sahip olmak elzemdir. Yapılan incelemeler neticesinde Paket Sigorta Sisteminin Türkiye'de uygulanması halinde yaratabileceği avantajlar ve dezavantajlar değerlendirilerek sonuç bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey plans the insurance ecosystem in line with regional factors. Various coverage plans and services in automobile insurance are offered to potential insureds. Coverage plans of automobile insurances offered as packages in the Schengen Area and Turkey are compared. Turkey's position in the insurance ecosystem and potential growth areas are examined in this paper. Combining various coverages to meet the potential insured's needs in a single policy stands out in terms of benefit-cost ratio in the Schengen Area. However, at least 2 policies are needed to include the same coverages in Turkey. The potential advantages and disadvantages of implementing the single policy approach in Turkey are specified in the conclusions section.