Türkiye'de sağlık turizmi: Ülkeler arası bir karşılaştırma
Health tourism in Turkey: A comparison of countries
- Tez No: 454191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sağlık turizmi, fizik tedavi ve rehabilitasyon gereksinimi olan hastalarla birlikte uluslararası hasta potansiyelini kullanarak sağlık kuruluşlarının büyümesine olanak sağlayan bir turizm türüdür. Sağlık turizmi hastaların rahatlığını sağlamak için tıbbi seçenekleri sunmayı hedeflemektedir. Gelişmiş ülkelerdeki eğitim ve refah seviyesinin yüksek olmasına paralel olarak sağlık hizmetleri sunumu da yüksek maliyetli olmaktadır. Bu ülkelerde yaşlanan nüfusun sağlık ihtiyaçları ve sağlık giderlerinin payı sürekli artmaktadır. Sosyal güvenlik maliyetlerinin sürekli artması, sosyal güvenlik kurumlarını zorlamaktadır. Bu zorlukları aşmak için, gelişmiş ülkelerde bulunan sosyal güvenlik kurumları ve özel sigorta kurumlarının kaliteli tıbbi hizmet sunan ve coğrafik bakımından yakın olan ülkelerle paket anlaşmalar yaparak sağlık hizmetlerini düşük maliyetli alma çabaları görülmektedir. Bu çerçevede araştırmanın temel amacı; sağlık turizmin alanında Türkiye'nin hem coğrafi konumu hem de önemli maliyet avantajına sahip olduğu bazı gelişmiş ülkelerle SWOT analizi ile karşılaştırılarak sağlık turizminin gelişme olanaklarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Health toursim is a type of tourism that allows health institutions to grow by using international patient potential together with patients who need physical therapy and rehabilitation. Health tourism aims to offer medical options to provide comfort for patients. In parallel with the high level of education and welfare in the developed countries, the provision of health services is also costly. In these countries the share of health needs and health expenditures of the aging population is constantly increasing. The constant increase in social security costs causes problem for social security institutions. In order to overcome these difficulties, social security institutions and private insurance institutions in developed countries are trying to get health services at low cost by making package agreements with geographically close countries offering high quality medical services. In recent years, tourists have come to Turkey from the developed countries especially for the purpose of treatment . Particularly the geographical location and low prices in health services create significant cost advantages for Turkey The main purpose of the research in this framework is to make a SWOT analysis to compare Turkey and some developed countries, over which Turkey has both geographical and significant cost advantage in the field of health tourism, and as a result, to show the possibilities of development in health tourism and its elements.