Vergisel teşvikler bağlamında Ar-Ge faaliyetlerinin analizi: Teknoloji geliştirme bölgelerinde bir araştırma
Analysis of R&D activities in the context of tax incentives: A research in technology development zones
  1. Tez No: 910257
  2. Yazar: LEYLA DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
İşsizliği önlemek, istihdamı ve üretimi artırmak, piyasa dinamizmini korumaya yönelik teknolojik bilginin üretilmesi, kullanılması ve katma değer yaratma hızını artırmak için dünya genelinde Ar-Ge vergi teşvikleri, teşvik politikalarının başında gelmektedir. Bu tez çalışması Ar-Ge'ye sağlanan vergisel teşvikler bağlamında Ar-Ge faaliyetlerinin analiz edilmesi amacını taşımaktadır. Daha çok ekonometrik analizlere konu olan bu tezin konusu nicel ve nitel tekniklerden faydalanılarak alan araştırması şeklinde yapıldığından ve vergi teşvikleri ile Ar-Ge faaliyetleri arasındaki ilişkiyi bütüncül bir yaklaşımla ele aldığından; mevcut çalışmalardan kapsam bakımından farklılaşmakta ve gelecekte yapılacak çalışmalara yol gösterici olması açısından ilk çalışmalardan biridir. Çalışma kapsamında öncelikle Ar-Ge ve vergi teşviklerine ilişkin genel bir çerçeve çizilmiş, sonrasında belirli parametreler esas alınarak seçilmiş ülkelerdeki ve Türkiye'deki vergi teşvik uygulamaları anlatılmıştır. Çalışmanın alan araştırması teşvik açısından daha kapsamlı tutulan 4691 sayılı Kanun kapsamındaki Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde (TGB) yer alan işletmeler ve bu bölgelerin yöneticileri gözünden Ar-Ge vergi teşvik uygulamalarının değerlendirilmesi olarak ele alınmıştır. Vergi teşviklerinin değerlendirilmesi amacıyla nitel ve nicel analiz yöntemleri esas alınarak karma bir yöntem benimsenmiştir. Çalışmanın nicel kısmı TGB'lerde yer alan 575 işletmenin katılımı ile, nitel kısmı ise 15 TGB yöneticisi ile yapılmıştır. Araştırmanın nicel analizi kapsamında“Vergi Teşvikleri Ölçeği”geliştirilmiştir. Elde edilen nicel verilerin analizi t-testi (Independent Samples t-test), Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova One Way) ve betimsel istatistikler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
R&D tax incentives are among the leading incentive policies worldwide to prevent unemployment, to increase employment and production, and to increase the rate of production, utilization and value-added creation of technological knowledge in order to maintain market dynamism. This thesis aims to analyze R&D activities in the context of tax incentives provided for R&D. The subject of this thesis, which is mostly subject to econometric analysis, differs from the existing studies in terms of scope and is one of the first studies in terms of guiding future studies since it is conducted as a field research by utilizing quantitative and qualitative techniques and deals with the relationship between tax incentives and R&D activities with a holistic approach. Within the scope of the study, firstly, a general framework on R&D and tax incentives is drawn, and then tax incentive practices in selected countries and Turkey are explained based on certain parameters. The field research of the study is considered as the evaluation of R&D tax incentive practices from the perspective of the enterprises located in the Technology Development Zones (TDZ) within the scope of Law No. 4691, which is more comprehensive in terms of incentives, and the managers of these zones. In order to evaluate tax incentives, a mixed methodology was adopted based on qualitative and quantitative analysis methods. The quantitative part of the study was conducted with the participation of 575 enterprises in TDZs, while the qualitative part was conducted with 15 TDZ managers. Within the scope of the quantitative analysis of the research,“Tax Incentives Scale”was developed. The quantitative data obtained were analyzed using t-test (Independent Samples t-test), One-Way Analysis of Variance (Anova One Way) and descriptive statistics using the SPSS program.