Zorunlu ekstraksiyonu yapılan daimi 1.molar dişlerde kategorik sınıflandırmaya etki eden faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the factors affecting the categorical classification of permanent first molar teeth with compulsory extraction
- Tez No: 679368
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL BAYGIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Daimi birinci molar dişler oklüzyonun anahtarı olarak adlandırılan dişler olup, planlı olmayan kayıpları oklüzal bozukluklara neden olmaktadır. Çalışmamızda fakültemizde Ocak 2008–Haziran 2019 tarihleri arasında daimi birinci molar dişleri çekilmiş 7-14 yaş aralığındaki çocukların veritabanında kayıtlı olan panoramik radyografilerinin incelenmesi ile ekstraksiyon boşluğunun kategorik sınıflandırmaya göre kapanma derecesine etki eden radyografik faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan hastaların 152 dişi radyografik olarak incelendi. İkinci molar dişin gelişim evresi, üçüncü molar dişin germ varlığı, ikinci molar dişin açılanması ekstraksiyon öncesi alınmış panoramik radyografide belirlendi. Ekstraksiyon sonrası alınmış panoramik radyografide ikinci premolar ile ikinci molar diş arasındaki mesafe ölçüldü ve ölçülen değer Teo ve arkadaşlarının boşluk kapanma sınıflaması baz alınarak kategorilere ayrıldı. Kategori 1 tam boşluk kapanmasını temsil etti. Boşluk kapanması ile üçüncü molar dişin germ varlığı, daimi ikinci molar dişin gelişim evresi ve dişin açılanması arasındaki ilişkiye bakıldı. Ayrıca maksilla ve mandibula boşluk kapanma başarısı açısından karşılaştırıldı. p0,05) kategori 1 boşluk kapanması görülen dişlerin %66,6'sında sürme açısının 25°-40° aralığında olduğu görüldü. Üçüncü molar varlığı ile boşluk kapanması arasındaki ilişkiye bakıldığında istatistiksel olarak anlamlılık saptanmadı (p>0,05); ancak kategori 1 kapanma görülen dişlerin %85'inde üçüncü molar dişin germinin bulunduğu saptandı. Çalışmada değerlendirilen faktörlere ait eşit sayıda verinin sağlandığı, çalışmaya klinik muayenenin de dahil edildiği uzun dönem takipli prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Permanent first molars are the called keys to occlusion, and their unplanned loss causes occlusal disorders. In our study, it was aimed to retrospectively evaluate the radiographic factors affecting the categorical classification degree of the extraction space by examining the panoramic radiographs recorded in the database of children aged 7-14 years who had their permanent first molar teeth extracted between 2008 and 2019 in our faculty. One hundred fifty two teeth of patients who met the inclusion criteria were examined radiographically. The developmental stage of the second molar, the germ presence of the third molar, and the angulation of the second molar were determined on the panoramic radiograph taken before the extraction. The distance between the second premolar and the second molar tooth was measured on the panoramic radiograph taken after extraction, and the measured value was categorized according to the classification of Teo et al. Category 1 represented complete space closure. The relationship between the space closure and the germ presence of the third molar, the developmental stage of the permanent second molar, and the angulation of the tooth were examined. In addition, maxilla and mandible were compared in terms of space closure success. The level of p 0.05), the angle was seen between 25°- 40° in 66.6% of the teeth with category 1. When the relationship between the presence of the third molar and space closure was examined, statistically difference was not obtained (p>0.05); however, it was found that 85% of the teeth with category 1 closure had the germ of the third molar tooth. In the study, it was concluded that there is a need for prospective studies with long term follow up, in which an equal number of data were provided on the factors evaluated with the inclusion of clinical examination.