Konya ili tıbbi atık yönetimi
Konya province medical waste management
  1. Tez No: 679381
  2. Yazar: MEHMET FATİH KÜÇÜKSAYACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, tıbbi atıkların tanımı, kaynağı, sınıflandırılması yapılmış olup çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkileri araştırılarak Konya ili tıbbi atık yönetimi ve bertarafına dair bilgilerin incelenmesiyle mevzuat hükümlerine göre uygunluğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ülkemizin ilk sterilizasyon tesislerinden olan Konya Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi, Konya Büyükşehir Belediyesinin yapılan sözleşme ile yetkilerini devrettiği firma tarafından işletilmektedir. Konya ilinde faaliyetlerine sağlayan her türlü sağlık kuruluşunda üretilen tıbbi atıklar, Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine (TAKY) uygun olarak toplanıp tesise taşınmaktadır. 2010-2018 yılları arasında Karaman iline de hizmet veren Konya Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi, 2008 yılından beri faaliyetlerine devam etmektedir. Biri yedek olmak üzere iki adet sterilizasyon cihazına sahip tesiste, sağlık kuruluşlarından toplanıp tesise getirilen atıklar, 3.5 bar basınç ve 135oC sıcaklıkta doymuş buhar ile steril edildikten sonra Konya Büyükşehir Belediyesi Evsel Atık Düzenli Depolama Sahasında depolanarak nihai bertarafı sağlanmaktadır. Yapılan araştırma ve gözlemlerle Konya ili Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinin, Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine uygun çalışarak örnek bir tesis olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definition, source and classification of medical wastes have been made and it was aimed to evaluate the compliance with the provisions of the legislation by examining the information on medical waste management and disposal in Konya by investigating the effects on the environment and human health. Konya Medical Waste Sterilization Facility, one of the first sterilization facilities of our country, is operated by the company to which Konya Metropolitan Municipality has transferred its authority with a contract. Medical wastes produced in all manner of health institutions operating in Konya area are collected and transported to the facility in accordance with the Medical Waste Control Regulation (MWCR). In the Medical Waste Sterilization Facility, which has been operating since 2008, service has also been provided to the province of Karaman between 2010-2018. In the facility with two sterilization devices, one of which is spare part, the wastes collected from health institutions and brought to the facility are sterilized with saturated steam at 3.5 bar pressure and 135oC temperature, subsequently stored in Konya Metropolitan Municipality Domestic Waste Regular Landfill Site for final disposal. With the researches and observations made, it has been indicated that Konya Medical Waste Sterilization Facility is an exemplary facility by working in accordance with the Medical Waste Control Regulation.