Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi endoskopi ünitesinde yapılan üç yıllık üst gastrointestinal sistem endoskopisi sonuçlarının değerlendirilmesi
Three-year evaluation of gastroscopy results made in The Erzurum Regional Training and Research Hospital, endoscopi unit
  1. Tez No: 679392
  2. Yazar: YASİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda Erzurum ve çevresinden 3. basamak bir hastaneye başvuran hastaların yapılmış olan üst gastrointestinal sistem endoskopi sonuçlarını retrospektif olarak inceledik. Çalışmamızdaki olgular Erzurum ve ilçeleri ile yakın çevre illerden gelen hastalardan oluşmaktaydı. Üst gastrointestinal sistem endoskopi endikasyonlarımız Amerikan Gastrointestinal Endoskopi Derneği Özofagogastroduodenoskopi Endikasyonları idi. Endoskopik biyopsi materyalleri patoloji ünitesinde incelendi. Displazi izlenen preparatlar İmmünohistokimyasal boyamaya alındı. Malignite saptanan olgulara metastaz taraması yapıldı. Çalışmamızda 5330 ' u (% 52,1) kadın 4901' i (% 47,9) erkek olmak üzere toplam 10231 olguya üst gastrointestinal endoskopi uygulandı. Toplam olguların 4713' ünde (%46,1) özofagus patolojileri saptandı. Olguların 8841' inde (%86,4) mide patolojileri, 2525' inde de (%24,7) duodenum patolojileri mevcuttu. Ayrıca 481 olguda (toplam olguların %4,7' sinde) malignite saptanmış olup %65,2' si (tüm olguların %3,1' i) mide, %33,7' si ( tüm olguların %1,6' sı) özofagusta, %1,45' i (tüm olguların %0,06' sı) duodenumda görülmüştür. Malign olgular içinde 45 yaş altında olanlar %6,6 oranında idi. Mide kanseri olan hastalarda kardiada saptanan kitle oranı %45,4 idi. Ayrıca malign olguların %51,1' inde metastaz saptanmış olduğu görülmüştür. Çalışmamızda saptanan özofagus-mide kanseri sıklığı ve 45 yaş altı malignite oranı dünya ve ülkemiz verilerine göre daha fazla idi. Mide karsinomlu olgularda lezyonların mide distalinden proksimale (antrumdan kardiaya) doğru kaydığı, özofagus adenokarsinom sıklığının arttığı görüldü. Malign olguların yarısından fazlasında metastaz saptandı. Bu nedenle bölgemizde mide ve özofagus kanserinin daha sık görüldüğü göz önüne alınarak gastrointestinal sisteme yönelik malignite tarama programı başlanması uygun olacaktır. Ayrıca bölgemizde malignite saptanan 45 yaş altı olguların da sık olduğu düşünüldüğünden tarama programına 45 yaş altı grubunda dahil edilemesinin erken tanı ve tedavi açısından daha yararlı olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In our study we retrospectively reviewed the results of upper gastrointestinal endoscopy at tertiary care unit in Erzurum. Patients in our study was composed of patients from Erzurum and neighboring provinces. Our indications for upper gastrointestinal endoscopy was Society of American Gastrointestinal Endoscopy (ASGE) Esophagogastroduodenoscopy (EGD). Endoscopic biopsy materials were analyzed in the the pathology unit. When dysplasia were detected, they were included in Immunohistochemical staining. Patients were screened metastases who has malignant disease. In our study 5330 ' (52,1 %) were female and 4901' s (47,9 %) men with a total of 10,231 patients were applied upper gastrointestinal endoscopy. Esophageal pathologies were detected in total 4173 (% 46,1) patients. Gastric pathologies in 8841 (% 86,4), duodenal pathologies were in 2525 (% 24,7) patient. In addition, 481 cases, (total cases, % 4,7) malignancy was identified and its % 65,2 (total cases, % 3,1) in stomach, % 33,7 (total cases, % 1,6) in esophagus and % 1,45 (total cases, % 0,06) was observed in the duodenum. In malignant cases under the age of 45 was % 6,6. Lesions rate in cardia was %45,4 for gastric cancer patients. In addition, 51,1 % of the malignant cases' detected metastases. In our study esophageal-gastric cancer incidence and 45 years of age malignant rate was more according to the data of country and the world. Lesions is shifted from the distal stomach to proximal (antrum to the cardia) and the incidence of esophageal adenocarcinoma was found to increase in patient with gastric carcinoma. Metastases were detected in more than half of the malignant cases. Therefore, considering the stomach and esophageal cancer is more common in our region to start malignancy screening program would be appropriate. Also, we think the patient under the age of 45 who has malignancy more often, to be include the screening program would be more beneficial for early diagnosis and treatment.