Mevsimlik tarım işçisi öğrencilerin sosyal becerileri ve okula karşı tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Researching relationship between seasonal agricultural worker students' social skills and attidutes towards school
- Tez No: 679391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL RECEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında ortaokulda öğrenim gören öğrencilerin sosyal beceri ve okula karşı tutum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 öğretim yılında Iğdır ilindeki 5.6.7.8. sınıflarında öğrenim gören 321 mevsimlik tarım işçisi öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda, ortaokul öğrencilerinin sosyal beceri ve okula karşı tutum düzeyleri arasında orta düzeyde, pozitif anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak öğrencilerin okula karşı tutum düzeyleri incelendiğinde yüksek düzeyde, pozitif anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Mevsimlik tarım işçisi öğrencilerin sosyal beceri ve okula karşı tutum düzeyleri ekonomik durum düzeyine göre anlamlı bir şekilde değişmektedir. Mevsimlik tarım işçisi öğrencilerin sosyal beceri ve okula ilişkin tutum düzeyleri orta ekonomik durumda en yüksek; kötü ekonomik durumda en düşük düzeydedir. Gelecek çalışmalarda, mevsimlik tarım işçisi öğrencilerin ekonomik durum değişkenine göre sosyal beceri ve okula karşı tutum düzeylerini etkileyen nedenler ortaya çıkarılabilir. Erkek öğrencilerin sosyal beceri düzeylerinin kızlara oranla düşük olmasının nedenleri belirlenerek, bu durumu giderici önlemler alınabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship social skill and attitudes towards school of students studying at secondary school in 2020-2021 academic year. This is a descriptive research in relational survey model. The participants of the study are 5th 6th 7th 8th students consisting of 321 seasonal agricultural worker students in the province of Iğdır in the 2020-2021 academic year. As a result of the research, it has been determined that there is a moderate, positive and significant correlation between the social skills and attitudes towards school of secondary school students. In general, it has been determined that students' attitudes towards school are at a high level and there is a positive significant relationship. Seasonal agricultural worker students' social skills and attitude towards school levels vary significantly according to the level of economic status. Seasonal agricultural worker students' social skills and attitude towards school levels are highest in the middle economic situation; lowest in the poor economic situation. In future studies, the reasons that affect the level of social skills and attitudes towards school can be revealed according to the economic status variable of seasonal agricultural worker students. The reasons for the low social skill levels of male students compared to female students can be determined and measures can be taken to eliminate this situation.