Aslı Der'in yapıtlarının çocuk edebiyatının temel ilkeleri ve fantastik ögeler açısından incelenmesi
The examination of Aslı Der's works in terms of basic principles of children's literature and fantastic elements
- Tez No: 679420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL HASIRCI AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmada, Aslı Der'in şu ana kadar yayımlanmış tüm yapıtlarının, çocuk edebiyatının temel ilkeleri ve fantastik ögeler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, Aslı Der'in sekiz yapıtı, çocuk edebiyatı ürünlerinin taşıması gereken iç ve dış yapı özellikleri çerçevesinde, doküman incelemesi yöntemiyle çözümlenmiştir. Yapıtların, fantastik ögeler açısından incelenmesi ise, araştırmacı tarafından geliştirilen“Fantastik Yapıtların Ölçütleri”ne göre yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Aslı Der'in yapıtlarının hem dış hem de iç yapı özellikleri açısından, çocuk edebiyatının dayanması gereken temel ilkelerinin büyük çoğunluğuna uyan nitelikte kitaplar olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, yapıtların tümünden, ayrı ayrı konular bağlamında, Türkçe öğretiminde, çocuklara, okuma kültürü ve sevgisi ediniminde yararlanılabileceği görülmüştür. Fantastik ögeler açısından ise, yazarın yapıtlarının Nikolajeva ve Steinmetz'in fantastik ölçütlerini karşılar nitelikte iken; Todorov'un fantastik tanımının sınırları içerisinde yer almadığı saptanmıştır. Araştırmanın sonucunda, yazarın yapıtlarına ilişkin araştırmacılara ve eğitimcilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine all the works of Aslı Der published so far in terms of the basic principles of children's literature and fantastic elements. Within the scope of the research, eight works of Aslı Der were analyzed by document analysis method within the framework of the internal and external structure characteristics that children's literature products should have. The examination of the works in terms of fantastic elements was made according to the“Criteria of Fantastic Works”developed by the researcher. As a result of the research, it has been determined that Aslı Der's works are books that comply with the majority of the basic principles that children's literature should be based on, both in terms of external and internal structure features. In addition, it has been seen that all of the works, in the context of separate subjects, can be used in teaching Turkish for children in the acquisition of reading culture and passion. In terms of fantastic elements, while the works of the author meet the fantastic criteria of Nikolajeva and Steinmetz, it has been determined that they are not within the boundaries of Todorov's definition of fantastic. As a result of the research, suggestions were made to researchers and educators regarding the author's works.