Sınıf öğretmenlerinin mesleki profesyonellikleri ile öğretim yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between classroom teachers' professional professionalism and teaching competence
  1. Tez No: 679419
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı; sınıf öğretmenlerinin mesleki profesyonellik düzeyleri ile öğretim yeterliği düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Nicel bir çalışma olan araştırma, ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokullarda görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içerisinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 452 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yılmaz ve Altınkurt (2014) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Mesleki Profesyonelliği Ölçeği”, Chang (2011) tarafından geliştirilen ve Bedir (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Öğretim Yeterlik Ölçeği”ve araştırmanın amaçlarına yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 26.0 programının kullanıldığı çalışmada, betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Post-Hoc testleri, Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U-testi kullanılmış, öğretmenlerin mesleki profesyonellik düzeyleri ile öğretim yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi bulmak için korelasyon analizi ve mesleki profesyonellik düzeylerinin, öğretim yeterliği düzeylerini yordayıp yordamadığını belirleyebilmek için ise regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda, öğretmenlerin mesleki profesyonellikleri hizmet içi eğitimlere katılma sıklığı değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşırken öğretim yeterlik düzeylerinin ise cinsiyet, görev yaptığı yerleşim birimi değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı bulunmuştur. Öğretmenlerin mesleki profesyonelleşme düzeyleri ile öğretim yeterlikleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki profesyonellik düzeyleri öğretim yeterlik düzeylerini anlamlı bir şekilde yordamakta ve toplam varyansın %37'sini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; examines the relationship between the professional professionalism levels of primary school teachers and their teaching proficiency levels. The research, which is a quantitative study, was designed in the relational screening model. The universe of the research consists of classroom teachers working in official primary schools affiliated to the Ministry of National Education in Gaziantep province Şahinbey and Şehitkamil districts in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 452 teachers selected from the universe by simple random sampling method. The“Professional Professionalism of Teachers Scale”developed by Yılmaz and Altınkurt (2014) as the data collection tool in the research, the“Teaching Proficiency Scale”developed by Chang (2011) and adapted into Turkish by Bedir (2015), and the“Personal Efficiency Scale”developed by the researcher for the purposes of the research. Information Form" was used. In the study in which SPSS 26.0 program was used for data analysis, descriptive statistics, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Post-Hoc tests, Kruskal Wallis H test, Mann Whitney U-test were used. Correlation analysis was used to find the relationship and multiple regression analysis was used to determine whether professional professionalism levels predicted teaching proficiency levels. As a result of the findings obtained in the research, it was found that while the professional professionalism of the teachers differed significantly according to the frequency of attending in-service trainings, their teaching proficiency levels differed significantly according to the variables of gender and the place of residence. It has been determined that there is a positive and moderate relationship between the professional professionalization levels of teachers and their teaching proficiency. Teachers' professional professionalism levels significantly predict their teaching proficiency levels and explain 37% of the total variance.