Türkmen öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri ve benlik saygılarının değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity levels and self-esteem in Turkmen students
  1. Tez No: 679432
  2. Yazar: NAEL SHIHAB AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapılan bu araştırmada Türkiye'de eğitim gören Iraklı Türkmen öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve benlik saygılarının belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmada araştırma evrenini Türkiye'de bulunan Iraklı Türkmen öğrencilerin çeşitli okullarda ve farklı düzeylerde eğitim gören (Lise, TÖMER, Lisans ve Yüksek Lisans) 99'u erkek ve 51'i kadın olmak üzere ve yaş aralıkları (16-31 yaş aralığında olan) toplam 150 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında Iraklı Türkmen öğrencilerine anket uygulanmıştır. Bu ankette katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA)'nin kısa formu ve Rosenberg Benlik Saygısı anketi kullanılmıştır. Yapılan anket çalışmasının istatistiksel Ölçeklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22.0 ve AMOS 22.0 bilgisayar programı kullanılmıştır. Araştırmada ilk olarak analizlerin uygunluğu ve varsayımların kontrolü için boş verilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu işlem sonucunda hatalı ve eksik dolduran 1 kişinin verileri analiz dışı bırakılmıştır. Bu aşamadan sonra Mahalanobis uzaklığı göz önünde bulundurularak uç değer analizlerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Uç değer analizi analiz neticesinde ise 2 kişinin verileri analiz dışı bırakılarak kalan 148 kişinin verileri üzerinden analizler yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda katılımcıların cinsiyet değişkenine göre UFAA Anketinden Alınan Puanlara İlişkin T-Testi katılımcıların Türkiye'de eğitim gören Iraklı Türkmen öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyi cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde, fiziksel aktivite düzeyinde (t(146)=2,049, p.05) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ancak ortalama puanlara bakıldığında kadın katılımcıların benlik saygı düzeylerinin erkek katılımcılara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 18 yaş üstü nüfusta yetersiz fiziksel aktivite prevalansı %23.0 olarak bildirilmektedir. Yapılan uluslararası fiziksel aktivite çalışmasında ise yetersiz fiziksel aktive prevalansının % 6.9 - 43.3 aralığında değiştiği rapor edilmektedir. Türkiye'de eğitim gören Iraklı Türkmen öğrencilerin yaş değişkenine göre korelasyon analiz sonuçları incelendiğinde, yaş ile fiziksel aktivite (r=,045; p>.05) arasında pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki olsa da elde edilen bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.Sonuç olarak Türkiye' de önemli bir göç popülasyonunu oluşturan Iraklı Türkmen öğrencilerin bu araştırmada benlik saygısı ve fiziksel aktivite düzeyleri değerlendirilmiştir. Kadınların benlik saygı düzeyleri erkeklere oranla daha yüksek tespit edilmiştir. Yaş ve benlik saygısı arasındaki ilişkide ise yaş arttıkça benlik saygısı artsada istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır. Araştırmada en dikkat çekici bulgu hem kadı hem erkeklerde fiziksel aktivite düzeylerinin oldukça düşük olması hatta kadıların erkeklere oranla da farklılık göstermesidir. Araştırmada kadınların Fiziksel aktivite düzeyinde oldukça geride olması ve bunun doğuracağı sorunlara dikkat çekilmiş ve gerekli önlemlerin alınması konusunda da önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the physical activity levels and self-esteem of Iraqi Turkmen students studying in Turkey and to examine the relationship between them. In this study, the population of the research is Iraqi Turkmen students in Turkey, 99 males and 51 females, who are educated in various schools and at different levels (High School, TÖMER, Undergraduate and Postgraduate), and their age ranges are (16-31 years old). It consists of 150 students in total. Within the scope of this study, a questionnaire was applied to Iraqi Turkmen students. In this survey, personal information form, short form of International Physical Activity Questionnaire (UFAA) and Rosenberg Self-Esteem questionnaire were used to determine the demographic characteristics of the participants. SPSS 22.0 and AMOS 22.0 computer programs were used for the statistical analysis of the data obtained from the statistical scales. In the research, first of all, empty data were evaluated for the convenience of the analyzes and the control of the assumptions. As a result of this process, the data of 1 person who filled in incorrectly and incompletely was excluded from the analysis. After this stage, the extreme value analyzes were evaluated by considering the Mahalanobis distance. As a result of the extreme value analysis analysis, the data of 2 people were excluded from the analysis, and analyzes were made on the data of the remaining 148 people. As a result of the statistical analysis, when the physical activity level of Iraqi Turkmen students studying in Turkey in the T-Test on the Scores Received from the UFAA Questionnaire according to the gender variable of the participants was examined according to the gender variable, the physical activity level (t(146)=2.049, p.05). However, when the average scores are examined, it is seen that the self-esteem levels of the female participants are higher than the male participants. According to the data of the World Health Organization, the prevalence of insufficient physical activity in the population over the age of 18 is reported as 23.0%. In the international physical activity study, it is reported that the prevalence of insufficient physical activity varies between 6.9 - 43.3%. When the correlation analysis results of Iraqi Turkmen students studying in Turkey were examined according to the age variable, it was determined that although there was a low level positive relationship between age and physical activity (r=.045; p>.05), this relationship was not statistically significant. As a result, the self-esteem and physical activity levels of Iraqi Turkmen students, who constitute an important immigration population in Turkey, were evaluated in this study. The self-esteem levels of women were found to be higher than that of men. In the relationship between age and self-esteem, although self-esteem increases as age increases, a statistically significant result could not be reached. The most striking finding in the study is that the physical activity levels of both women and men are quite low, and that women differ from men. In the study, attention was drawn to the fact that women were far behind in the level of physical activity and the problems that this would cause, and suggestions were made about taking the necessary precautions.