Akut lenfoblastik lösemi tedavisi sırasında çoklu transfüzyona bağlı gelişen karaciğer demir birikiminin karaciğer mrı ile değerlendirilmesi ve karaciğer üzerine etkisinin değerlendirimesi
Evaluation of liver iron accumulation due to multi transfusion during acute lymphoblastic leukemia treatment by liver MRI and evaluation of its effect on the liver
- Tez No: 679433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE CANAN VERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ALL tanılı çocuklarda karaciğer demir birikiminin R2 MR yöntemi ile saptanması, demir parametreleri ile karşılaştırılması ve karaciğer fonksiyon testleri üzerine olan etkisinin araştırılmasıdır Metod: Yaptığımız çalışmada Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Kliniği'nde takip edilen ve Ocak 2012-Aralık 2013 tarihleri arasında TR ALL BFM-2000 protolü ile tedavi almış olan akut lenfoblastik lösemili 30 hastanın (19'u erkek, 11'i kız) dosyaları incelendi. Kullanılan protokole göre hastaların 20'si SRG, 8'i MRG,2'si HRG'ye grubundaydı. Hastaların tanı ve MR çekildiği yaşı, ALL risk grubu, tedavi protokolü, aldıkları toplam transfüzyon miktarları dosyalarından tarandı. Olguların tedavi bitimindeki serum demir parametreleri (serum demiri ve total demir bağlamam kapasitesi), ferritin, karaciğer fonksiyon testleri (ALT, AST, albümin), protrombin zamanı(PT), parsiyel tronboplastin zamanı(aPTT), TORCH ve hepatit serolojisi değerlerine dosyalardan ulaşıldı. Tedavi bitiminden sonra 3 aylık süre içerisinde karaciğer demir birikimi değerlendirilmek üzere olgulara karaciğer R2 MR'ı çekildi. İlk değerlendirmede ferritin yüksekliği saptanmış olguların serum demir, ferritin, TDBK, transferrin değerlerine tedavi bitiminden sonraki 12 ve 18 aylar arasında tekrar bakıldı. Bulgular: Çalışmamızda karaciğerde ağır derece demir birikimine sahip hasta yoktu. Olguların 20'sinde (68,9%) karaciğer de demir birikimi saptanmadı. Hastaların 8'inde (27,5%) karaciğerde hafif derecede 1'inde (3,4 %) orta derecede demir birkimi mevcuttu. Risk gruplarına göre transfüzyon sayıları ve demir yüklerinin HRG grubunda daha yüksek olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulundu. >100ml/kg eritrosit transfüzyonuna maruz kalan olgulardaki demir birikiminin daha fazla olduğu görülmüştür. Karaciğer demir birikimi ile TDBK ve transferrin düzeyi arasında negatif yönde korelasyon mevcuttu. Karaciğer demir birikimi ile transferrin satürasyonu, serum ferritin düzeyi, yıllık transfüzyon miktarı arasında pozitif yönde korelasyon saptandı. İlk değerlendirmede ferritin yüksekliği olan olguların tedavi bitiminden 12 ile 18 ay sonra bakılan kontrol ferritin değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı. Karaciğer fonksiyon testlerinde demir birikimi ile ilşkili belirgin bozulma saptanmadı. Sonuç: Hastalarımızın %30,9'unda demir birikimi saptandı. Karaciğer demir birikimi ile karaciğer fonksiyon testleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmdı. Karaciğer demir birikimi ile serum ferritin düzeyi ve transfüzyon miktarı arasında pozitif yönde korelasyon saptandı. Ortalama 12-18 ay sonraki kontrol ferritin değerlerinin anlamlı düzeyde azalmıştır. Karaciğerde kalıcı bir etki saptanmamıştır. Karaciğer demir birikiminin en önemli belirleyicisi olgunun aldığı toplan transfüzyon miktarıdır. Bu nedenle ALL tedavisi bitmiş olguların aldıkları eritrosit transfüzyonları kaydedilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study to determine the hepatic iron overload by using R2 MRI, to compare this with iron parameters and to evaluate the influence of hepatic iron overload on liver function tests in children with acute lymphoblastic leukemia. Patients and Methods: Medical charts of 30 patients (19 boys, 11 girls) with a diagnosis of ALL receiving therapy according to TR ALL BFM-2000 protocol between January 2012-December 2013 in Dr. Behcet Uz Children's Hospital Hematology-Oncology clinic were studied. Twenty patients were standard-risk group(SRG), 8 patients meddled risk group(MRG), 8 patients were high-risk group(HRG). According to the protocol age at diagnosis at the time of R2 MR, risk group of ALL, treatment protocol, amount of transfused red blood cells were noted from the patients' records. Serum iron parameters ( serum ıron level, total iron-binding capacity, serum ferritin), liver function tests ( ALT, AST, PT, PTT, Albumin) TORCH and hepatit markers results at the end of the therapy were noted from patiens' record. We performed R2 MRI study in the first 3 months after therapy to evaluate the liver iron burden. We repeated serum ıron, serun ferritin, serum transferrin and total iron-binding capacity between12 to 18 months after the end of the treatment in patients having high ferritin. Results: There was no pretent having severe hepatic iron overload in our study. Twenty(68,9 %) subjects had no iron overload. Eight (27,5%) patients had mild and 1 (3,4%) patient had moderate iron everload. According to risk groups; High Risk Group had the highest number of red blood cell products and iron overload which were satistically significant. Iron overload was higher in patients who having more than 100 ml/kg red blood cell products. Total iron-binding capacity and transferrin levels were negatively cerrelated with the amount of iron overload. Transferrin saturation, serum ferritin level and amount of transfusions per year were positively correlated with the amount of liver iron overload. Repeated ferritin measurements between 12 to 18 monts after the cassation of the therapy were found statistically decreased in patients with high ferritin levels at first assesment. No abnormal liver function tests were found related to iron overload. Conclusion: 30,9% of our patients had an iron overload. There was not a correlation between liver iron overload and liver function tests. Serum ferritin levels, amount of transfusions were positively correlated with liver iron overload. Control measurements of ferritin between 12 to 18 months after the cessation of therapy were significantly decreased. No permanent influence on the liver we found. The most important marker for liver iron concentration is total red blood cell transfusion amounts. The amount of transfused red blood cells should be recorded in every child who is treated for ALL.