Investigation of the properties of concretes produced wi̇th recycled asphalt aggregate
- Tez No: 679456
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUR KORKUT SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Beton günümüzde dünya üzerinde en çok tercih edilen ve yüksek miktarda sarf edilen bir yapı malzemesidir. Su, çimento, agrega ve katkı malzemelerinden oluşan beton hacminin yaklaşık %65-70' ini agregalar oluşturmaktadır. Betonun bu denli tercih edilmesi ile doğru orantılı olarak yüksek miktarda agregaya ihtiyaç olmaktadır. Yüksek oranda agrega kullanımı doğal kaynakların tükenmesine neden olmakta ve buna bağlı olarak doğaya büyük zararlar verilebilmektedir. Bu tez çalışmasında karayollarında servis ömrünü tamamlamış asfalt kaplamaların kaldırılması sonucu ortaya çıkan bitümlü asfaltın beton agregası olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Böylece atıl durumda olan bitümlü asfalt geri dönüştürülerek hem beton ekonomisine hem de çevre korumasına katkı sağlanmış olacaktır. Çalışma kapsamında su/çimento oranı 0,4 ve çimento dozajı 400 kg/m3 olan 3 farklı set beton numunesi hazırlanmıştır. 1. sette geri dönüştürülmüş bitümlü asfalt agregası doğal kırma taş agregası ile %0, %20, %40, %60, %80 ve %100 oranlarında ikame edilmiştir. 2. sette geri dönüştürülmüş bitümlü asfalt agregası ve bazalt agregası doğal kırma taş agrega ile her biri %0, %10, %20, %30, %40 ve %50 oranlarında ikame edilmiştir. 3. sette bazalt agregası doğal kırma taş agrega ile hacimce %0, %20, %40, %60, %80 ve %100 oranlarında ikame edilmiştir. Bazalt agregası, bitümlü asfalt agregası kullanımı ile oluşabilecek muhtemel dayanım kayıplarını telafi edebilmek adına çalışmaya dâhil edilmiştir. Üretilen beton numuneler 28 günlük kür süresinin ardından oda sıcaklığında basınç dayanımı, eğilme dayanımı, test çekici, ultrasonik ses hızı, pull out, su emme, kapilarite, aşınma, hızlı klor geçirimlilik ve asit direnci deneylerine tabii tutulmuştur. Ayrıca bitümlü asfalt agregası ve bazalt agregasının yüksek sıcaklık altındaki davranışını görebilmek amacı ile numuneler 2'şer saat boyunca 200 oC ve 400 oC sıcaklıklara ayrı ayrı maruz bırakılarak basınç dayanımı, ultrasonik ses hızı, pull out, su emme ve kapilarite ölçümleri yapılmıştır. Deney sonuçları doğal kırma taş agrega ile hacimce %40 oranına kadar yer değiştirmesi ile bitümlü asfalt agregasının beton agregası olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most preferred and widely consumed building material in the world. Aggregates constitute approximately 65-70% of the concrete volume, which consists of water, cement, aggregate and additives. A high amount of aggregate is needed in direct proportion to the preference of concrete so much. The use of aggregates at a high rate causes the depletion of natural resources and accordingly, great harm can be given to nature. In this thesis, it is aimed to investigate the usability of bituminous asphalt, which is the result of removing asphalt pavements that have completed their service life, as concrete aggregate. Thus, by recycling the idle bituminous asphalt, it will contribute to both concrete economy and environmental protection. Within the scope of the study, 3 different sets of concrete samples were prepared with a water/cement ratio of 0.4 and a cement dosage of 400 kg/m3. In the first set, recycled bituminous asphalt aggregate was replaced with natural crushed stone aggregate at the rates of 0%, 20%, 40%, 60%, 80% and 100%. In the 2nd set, recycled bituminous asphalt aggregate and basalt aggregate were replaced with natural crushed stone aggregate at the rates of 0%, 10%, 20%, 30%, 40% and 50% each. In the 3rd set, basalt aggregate was replaced by natural crushed stone aggregate at 0%, 20%, 40%, 60%, 80% and 100% by volume. Basalt aggregate was included in the study in order to compensate for the possible strength losses that may occur with the use of bituminous asphalt aggregate. After the 28-day curing period, the produced concrete samples were subjected to compressive strength, bending strength, test hammer, ultrasonic sound velocity, pull out, water absorption, capillarity, abrasion, rapid chlorine permeability and acid resistance tests at room temperature. In addition, in order to see the behavior of bituminous asphalt aggregate and basalt aggregate under high temperature, the samples were exposed separately to 200 oC and 400 oC temperatures for 2 hours, and pressure strength, ultrasonic sound velocity, pull out, water absorption and capillarity measurements were made. Experiment results showed that bituminous asphalt aggregate can be used as concrete aggregate with the displacement of natural crushed stone aggregate up to 40% by volume.